kącik wyciszenia
Joga dla dzieci,  Mindfulness,  Szkoła i przedszkole

Kącik wyciszenia dla dzieci

Czy Ty także mierzysz się każdego dnia z dziecięcym przebodźcowaniem i nadmiarem energii? Czy Ty także poszukujesz sposobów na to, aby pomóc dzieciom się wyciszyć i skoncentrować? A może chciałabyś zatroszczyć się o zdrowie psychiczne dzieci? Jeśli na któreś z tych pytań odpowiedziałaś TAK, to świetnie trafiłaś, bo mam dla Ciebie dzisiaj wskazówki, jak przygotować kącik wyciszenia. Specjalnie zaprojektowana przestrzeń wesprze Cię w radzeniu sobie z powyższymi wyzwaniami.

Aby dowiedzieć się więcej o tym, jak wprowadzić jogę do szkoły, dołącz do bezpłatnego mini-kursu video ⤵️

joga w szkole kurs

Czym jest kącik wyciszenia?

Kącik wyciszenia to przytulne miejsce, do którego dzieci (i dorośli) mogą się skierować, kiedy czuję się przeciążeni nadmiarem bodźców, spraw czy emocji. Znajdujące się w nim materiały czy rekwizyty pomogą odbudować opanowanie i spokój oraz lepiej poradzić sobie z doświadczanymi wyzwaniami.

Odpowiednio przygotowana przestrzeń sprzyja zatrzymaniu w chwili obecnej, koncentracji na tym co tu i teraz oraz na wsłuchaniu się w siebie i własne potrzeby. Takie miejsce świetnie nada się do praktyki uważności i umożliwi sięganie po nią w dowolnym momencie.

Pierwszy raz spotkałam się z taką przestrzenią, pracując w przedszkolu Montessori. Tam nazywana była “Kącikiem pokoju” i spełniała takie same funkcje, jak opisane wyżej.

Gdzie przyda się takie miejsce sprzyjające wyciszeniu

Kącik wyciszenia, o którym piszę, sprawdzi się w każdym miejscu, w którym przebywają dzieci. Dostępność miejsca, w którym można usiąść w ciszy i spokoju i zadbać o swój komfort na pewno pozytywnie wpłynie na ich funkcjonowanie.

Jeżeli jesteś rodzicem, przeznacz część pokoju dziecka na taką przestrzeń. Aby była ona dla niego bardziej atrakcyjna, możecie wspólnie zdecydować o jej aranżacji i wystroju.

Jeżeli jesteś nauczycielem lub specjalistą pracującym z dziećmi, pewnie nie są Ci obce kąciki tematyczne w przedszkolu, szkole czy poradni. Na tej samej zasadzie możesz stworzyć miejsce sprzyjające wyciszeniu. Dzięki niemu dzieci znajdą spokojną przystań, w której będą mogli poczuć się lepiej i odpocząć od nadmiaru bodźców i doświadczeń.

Jak stworzyć kącik wyciszenia?

Tworząc kącik, warto pamiętać o tym, aby osoby z niego korzystające czuły się w nim komfortowo i bezpiecznie. Wybrana przestrzeń ma być atrakcyjna i zachęcająca do korzystania.

Jeżeli istnieje taka możliwość, możesz stworzyć kącik razem z dziećmi. Dzięki temu poczują, że to “ich” przestrzeń i będą bardziej zmotywowane, aby z niej korzystać.

Co umieścić w kąciku?

Na pewno przyda się jakaś poduszka, “bean bag”, fotel lub inne wygodne siedzisko. Jeżeli możesz sobie na to pozwolić, warto dodać jakąś przegrodę między kącikiem a pozostałą przestrzenią. Może sprawdzić się tutaj parawan, zasłonka, czy firanka.

Możesz także dodać jakieś źródło światła, np. lampkę do czytania lub taką z projektorem, ozdobne światełka, lampion czy świeczkę, aby wieczorem przyjemnie korzystało się z tej wyjątkowej przestrzeni. Niech w kąciku będzie przytulnie i miło.

Warto zaaranżować także przestrzenie na ścianach. Możesz dodać plakaty ze wspierającymi cytatami, propozycjami ćwiczeń sprzyjających wyciszeniu czy technik radzenia sobie ze stresem.

Przygotuj także jakiś stolik, atrakcyjne pudełko lub skrzynię, w której umieścisz różnego rodzaju akcesoria.

Ważnym elementem kącika wyciszenia dla dzieci będą różnego rodzaju rekwizyty, które zaangażują wychowanków w ćwiczenia uważności. Poniżej prezentuję listę tych, z których dzieci chętnie korzystają:

kącik spokoju
  • klepsydra, która pomaga dzieciom się wyciszyć i wzmocnić koncentrację,
  • piłka sferyczna do ćwiczeń oddechowych,
  • drucik kreatywny z koralikiem pomagający przy świadomym oddechu,
  • piórka do dmuchania,
  • karty z propozycjami ćwiczeń uważności czy instrukcjami do spokojnych oddechów,
  • muszla do słuchania szumu morza,
  • kamyczki do układania wieży,
  • wydruk mandali i kredki do kolorowania,
  • piłeczka do masażu,
  • karty z pozycjami jogi sprzyjającymi wyciszeniu i koncentracji,
  • maskotka lub poduszka do przytulenia.

Warto, aby w kąciku wyciszenia znalazły się także rośliny. Ich obecność pozytywnie wpływa na nastrój, dotlenienie organizmu i poprawę samopoczucia.

Jeżeli kącik stanowi element większej sali, w której może panować hałas, możesz pomyśleć o umieszczeniu w nim słuchawek wygłuszających lub odtwarzacza z muzyką relaksacyjną. Dzięki nim dzieci będą mogły “odciąć” się od dźwięków otoczenia i zanurzyć w swojej ciszy bądź melodii wspierającej osiągnięcie spokoju.

Na wyciszenie pozytywnie wpływają także wybrane olejki eteryczne, np. lawenda. Można pokusić się o jakieś źródło zapachu w kąciku, takie jak: dyfuzor, słoiczek z watą nasączoną olejkiem czy roll-on z rozcieńczonym olejkiem.

Oczywiście w kąciku nie muszą znaleźć się wszystkie elementy, o których pisałam. Trzeba zadbać, aby jego wnętrze nie było kolejnym źródłem przebodźcowania! Wybierz kilka rekwizytów, które będą najbardziej przydatne dla Twoich dzieci w danym momencie. Poszczególne elementy możesz zmieniać i modyfikować w czasie tak, aby nie znudziły się dzieciom i były dla nich atrakcyjne.

Jak korzystać z kącika?

Bardzo ważne jest to, aby kącik wyciszenia nie stanowił miejsca, do którego wysyłamy dzieci za KARĘ. To nie jest “karny jeżyk”, tylko miejsce, w którym dziecko ma czuć się bezpiecznie i swobodnie.

Podczas rozmowy z dziećmi opowiedz im, do czego służy ta przestrzeń i omów zasady korzystania z niej. Podpowiedz, że jest to miejsce, w którym można odbudować swój spokój, odpocząć i zadbać o swoje samopoczucie. Jeżeli tworzysz go w szkole lub przedszkolu, stal ile osób może jednocześnie korzystać z kącika. Zwróć uwagę dzieci także na to, aby nie przeszkadzały osobom, które w danym momencie z niego korzystają.

Dzieci mogą same skierować się do kącika, gdy poczują, że potrzebują wyciszenia lub chwili relaksu. Możesz także Ty proponować im chwilę przerwy w tej przestrzeni, gdy widzisz, że trudno im sobie poradzić z doświadczanymi sytuacjami i emocjami. Kilka minut w kąciku potrafi przynieść naprawdę dobre efekty i pozytywnie wpłynąć na funkcjonowanie Twoich wychowanków.


Kącik przysłuży się nie tylko dzieciom, ale także i Tobie. Dzieci, które mają możliwość zadbania o swoje samopoczucie i spokój, są znacznie bardziej skore do współpracy. Możesz więc liczyć na spokojniejsze przechodzenie przez kolejne wyzwania dnia codziennego. Co więcej, Ty także możesz skorzystać z dobrodziejstw kącika! Kto powiedział, że to przestrzeń przeznaczona wyłącznie dla dzieci? Już kilka minut w ciszy i spokoju, może poprawić Twoje samopoczucie i pomóc Ci się zregenerować 💚

To jak będzie? Stworzysz kącik wyciszenia w otaczającej Cię przestrzeni?

joga w szkole kurs

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Twój koszyk
0