joga dla dzieci w parach
Joga dla dzieci

Ćwiczenia w parach na jodze dla dzieci

Joga dla dzieci to zajęcia, które nie tylko fantastycznie wpływają na rozwój fizyczny i emocjonalny uczestników. Poszczególne aktywności i zabawy sprzyjają także rozwojowi społecznemu i kształtowaniu umiejętności współpracy, wyrażania własnego zdania czy nawiązywania relacji. Nieocenione są tutaj różnego rodzaju ćwiczenia w parach.

Poszczególne propozycje sprawdzą się nie tylko na zajęciach jogi dla dzieci, ale z powodzeniem możesz wykorzystywać je także na jodze rodzinnej.

Kliknij grafię, aby przejść do sklepu ⤴️

Myśląc o ćwiczeniach w parach, pewnie od razu przed oczami pojawia Ci się obraz asan wykonywanych razem przez dwie osoby. To świetny punkt wyjścia, o którym napiszę na końcu, ale na tym jednak nie kończą się możliwości!

Ćwiczenia w parach podczas zajęć jogi dla dzieci

Poniżej znajdziesz 5 różnych propozycji aktywności z różnych obszarów zajęć jogi dla dzieci, które zachęcają do kontaktu między uczestnikami.

1. “Prowadź mnie” – czyli tor przeszkód bazujący na zaufaniu

Ćwiczenia w parach mogą być także świetną okazją do budowania zaufania pomiędzy członkami grupy. Tę propozycję aktywności proponuję wykorzystywać w grupach, gdzie uczestnicy trochę się już znają i czują się ze sobą dość swobodnie.

Przygotuj tor przeszkód w sali, wykorzystując dostępne elementy. Możesz skorzystać z kostek do jogi, pasków, pachołków, czy po prostu stołów lub krzeseł. Porozstawiaj je w pomieszczeniu, tworząc trasę do przejścia. Następnie dobierz dzieci w pary i poproś, aby w każdej parze jedna osoba zasłoniła oczy opaską lub chustą. Zadaniem drugiej osoby jest przeprowadzenie pierwszej przez przygotowany tor, tak, aby bezpiecznie dotarła na jego koniec. Może złapać prowadzoną osobę pod rękę lub za dłoń i nawigować w określone strony.

2. Piórko startujące z części ciała

To świetne ćwiczenie oddechowe, które wyzwala dużo dobrej energii!

Jak się pewnie domyślasz, ponownie łączymy dzieci w pary. Jedna z osób siada wygodnie z wyprostowanymi plecami. Druga układa piórko na wybranej części ciała partnera, bierze spokojny wdech nosem, a przy wydechu zdmuchuje piórko. Następnie zamieniają się rolami. W kolejnych rundach układają piórko w następnych miejscach.

3. Dziękuję Ci za…

To zadanie, które wzmocni więź między uczestnikami zajęć. Możecie wykonywać je w parach lub na forum całej grupy. Zaproś dzieci do przymknięcia oczu i wykonania spokojnych oddechów (możesz włączyć relaksującą muzykę w tle). Następnie zachęć dzieci, aby przypomniały sobie dobre momenty spędzone wspólnie z innymi osobami z zajęć (lub partnerem ćwiczenia). W kolejnym kroku zaproponuj im, aby podziękowały danej osobie za wspólne doświadczenia.

Na koniec porozmawiajcie o emocjach, które towarzyszyły Wam, podczas wyrażania wdzięczności oraz jej przyjmowania.

wdzięczność z parze

4. Wzajemny masaż

Nic tak nie relaksuje jak masaż. Przygotuj różne akcesoria do masażu (piłeczki z wypustkami, masażery, przedmioty o różnej strukturze) i połącz dzieci w pary. Jedna osoba kładzie się na brzuchu, a druga ją masuje, korzystając z przygotowanych pomocy. Zwróć uwagę dzieci, aby komunikowały swoje potrzeby i uzgadniały razem siłę nacisku, rodzaj masażera i masowane miejsca.

Po określonym czasie następuje zamiana ról.

5. Praktyka asan na parze

Wspólne wykonywanie pozycji jogi zdecydowanie sprzyja nawiązywaniu kontaktu z drugą osobą. Nie tylko staje się źródłem pozytywnych doświadczeń – odkrywanie pozycji w parze zdecydowanie potrafi wyzwolić dobrą energię i uśmiech, ale także sprzyja wyrażaniu siebie i rozwijaniu komunikacji.

Bardzo ważne jest, aby osoby w parze komunikowały się między sobą i dbały o swoje granice. Zawsze warto przypomnieć dzieciom, aby mówiły, gdy dane ułożenie ciała przestaje być dla nich komfortowe.

📍 Jeżeli ciekawi Cię praktyka w parach lub przydadzą Ci się materiały, które ją wspierają, koniecznie zapoznaj się z Zestawem kart do praktyki asan w parach.

Kliknij grafię, aby przejść do sklepu ⤴️

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Twój koszyk
0