self care
Mindfulness,  Rozwój

Self-care dla rodziców i nauczycieli

Przebywanie z dziećmi bywa wymagającym zadaniem, do którego potrzebne są nieograniczone nakłady energii. Wspólna zabawa i wymyślanie aktywności, które zainteresują dzieci, potrafią być męczące. Dodając do tego jeszcze odpowiadanie na ich potrzeby i wsparcie w wyrażaniu emocji, robi się naprawdę intensywnie. Jeżeli zaglądasz na tego bloga, znaczy, że zależy Ci na tym, aby jak najlepiej wspierać dziecięcy rozwój. Nie będzie to jednak możliwe, jeśli nie zadbasz najpierw o siebie! W tym artykule przedstawię Ci propozycje aktywności self-care, które sprawdzą się dla rodziców i nauczycieli.

Domyślam się, że może kołacze Ci się w głowie myśl: “jasne, fajne… tylko kiedy mam znaleźć na to czas!”. Wiem, że może wymagać to trochę logistyki, ale uważam, że warto… W końcu w samolocie maskę tlenową zakładamy także najpierw sobie… Podążając za tą analogią: najpierw zadbaj o siebie, aby odpowiednio zadbać o dzieci.

Aktywności self-care dla rodziców i nauczycieli

Poniżej znajdziesz propozycje aktywności, które pomogą Ci zadbać o siebie, naładować się pozytywną energią i poradzić sobie z codziennymi wyzwaniami.

Aktywność fizyczna

Domyślam się, że po intensywnym dniu spędzonym z dziećmi, podjęcie dodatkowej aktywności fizycznej może być ostatnią rzeczą, o której myślisz. I wcale się nie dziwię.

Warto jednak pomyśleć o spokojnych formach ruchu, które nie tylko wzmocnią i odżywią ciało, ale także pomogą Ci się wyciszyć. Świetnie sprawdza się tutaj joga, delikatny stretching, jazda na rowerze, spacery na łonie natury, pływanie. Ruch rozrusza zmęczone ciało i spowoduje wyrzut endorfin – hormonów szczęścia, ładując Cię pozytywną energią.

Praktyka uważności

Praktyka uważności pomaga zatrzymać się w chwili obecnej. Dzięki temu umysł może odpocząć i skupić się tylko na jednym zadaniu. Uważność wycisza, sprzyja koncentracji i regeneracji. Wystarczy już kilka minut dziennie, aby budować pozytywny nawyk zatrzymywania się i pozytywnie wpłynąć na swoje samopoczucie.

Praktyka uważności składa się z kilku elementów, o których możesz przeczytać w tym artykule <-.

Jeżeli potrzebujesz odpoczynku i odbudowania sił, zanurz się w ćwiczeniach oddechowych, skup swoją uwagę na doznaniach płynących ze zmysłów lub skorzystaj z relaksacji. Przykładowe ćwiczenia zaprezentuję podczas bezpłatnych warsztatów, o których przeczytasz poniżej.

Praktyka uważności działa także pozytywnie na dziecięce funkcjonowanie. A jeżeli dzieci biorą w niej udział razem z dorosłymi, to dodatkowo wzmacnia łączącą ich relację. Aby zgłębi dokładniej ten temat, dołącz do bezpłatnych warsztatów: “Uważność jako wsparcie relacji z dzieckiem”. Dowiesz się na nich nie tylko jak kształtować pozytywną komunikację z dziećmi, ale także poznasz konkretne ćwiczenia uważności do wspólnej praktyki i zadbania o siebie.

Przebywanie w ciszy

Już kilka minut w ciszy potrafi poprawić samopoczucie i rozluźnić zgromadzone napięcia. Przebywanie z dziećmi sprawia, że dociera do nas nieskończona liczba bodźców. Bardzo łatwo się przebodźcować, a przez to osłabić działanie układu nerwowego. To bardzo ważne, aby stwarzać sobie okazje do jego wyciszenia i uspokojenia. Cisza jak mało co, potrafi zdziałać tutaj cuda.

Usiądź w cichym pomieszczeniu lub w otoczeniu przyrody. Zamknij na chwilę oczy. Postaraj się wyobrazić sobie, że otaczająca Cię cisza przenika do Twojego wnętrza. Oddychaj spokojnie i głęboko. Pozwól, aby myśli odpływały, nie pozostawiając po sobie śladu. Zanurz się w ciszy i czerp z niej energię.

Może to być rodzaj medytacji i zaglądania do swojego wnętrza bądź po prostu przebywanie w ciszy.

Uwalnianie emocji

Każdy dzień to wiele zmieniających się emocji. Warto zwracać na nie uwagę na bieżąco, odpowiadając sobie na pytanie “Jak się teraz czuję?”. Bywa, że różne sytuacje są źródłem tych nieprzyjemnych i trudnych emocji. To one wymagają naszej szczególnej uwagi i “zaopiekowania się”.

Jeżeli nie masz możliwości, aby poradzić sobie z nimi od razu, znajdź chwilę, aby wrócić do nich później. Możesz uwolnić emocje, zapisując wszystkie swoje myśli i preżycia na papier. To tak zwany journaling, który pomaga oczyścić umysł i zrobić przestrzeń na nowe doświadczenia. Nieoceniona może być także rozmowa z kimś bliskim, kto potrafi okazać nam zrozumienie i wsparcie. Z emocjami możemy radzić sobie także poprzez aktywność fizyczną lub ćwiczenia skoncentrowane na uwalnianie napięć z ciała, takie jak TRE (trauma releasing exercises).

Warto zadbać o to, aby wszystkie emocje znalazły swoje ujście. Emocje, które zostały zablokowane, odkładają się w ciele w postaci różnego rodzaju napięć, chorób czy gorszego samopoczucia.

Zaangażuj się w hobby

Wiem, że masz ograniczone możliwości czasowe i że ciągle jest coś do zrobienia, Gwarantuję Ci jednak, że zaangażowanie się w jakąś czynność, która sprawia Ci przyjemność, pozytywnie wpłynie na Twoje funkcjonowanie i regenerację. Masz prawo robić coś TYLKO dla siebie! Jest wiele aktywności, które pomagają się wyciszyć i uspokoić układ nerwowy. Świetnie sprawdzają się tutaj różnego rodzaju prace artystyczne i rękodzielnicze. Możesz spróbować malowania intuicyjnego, malowania po numerach, wyszywania, robienia na drutach, robienia makramy, itp. Może być tak, że na Ciebie dobrze działa wyjście na spacer, czytanie książki czy obserwacja otoczenia w parku. Podaruj sobie chwilę, aby zanurzyć się w wybranej czynności i być w pełni obecną w jej trakcie. Jeżeli wycisza i uspokaja Cię prasowanie, odkurzanie czy zmywanie naczyń to też śmiało z nich korzystaj!

Odpoczynek

Postaraj się wygospodarować czas na nicnierobienie. Czas biernego leżenia czy to na kanapie, czy w hamaku potrafi wspomóc regenerację organizmu. Przygotuj sobie coś do picia i ułóż się wygodnie w wybranym miejscu. Możesz otulić się kocem, aby było jeszcze przyjemniej. Jeśli masz ochotę, zajrzyj do wybranej książki lub obserwuj, co dzieje się dookoła Ciebie. Pozwól sobie całkowicie zanurzyć się w tej chwili i chłonąc spokój z niej płynący.

A jeśli o odpoczynku mowa warto zadbać także o odpowiednią ilość snu. On najlepiej pomaga odzyskać siły, wyciszyć układ nerwowy i zregenerować organizm.

Relaksująca kąpiel

To także świetna forma odpoczynku, która pomaga rozluźnić nagromadzone w ciele napięcia. Przygotuj sobie kąpiel z ulubionym płynem do kąpieli lub olejkiem. Jeśli masz ochotę, weź ze sobą ulubiony napój, włącz spokojną muzykę. Zanurz się w wodzie i pozwól, aby przyjemnie relaksowała swoje ciało. Może zdecydujesz się także na zrobienie maseczki na twarz lub włosy lub wykonanie peelingu czy masażu ciała. Pozwól sobie zadbać o siebie, swoje ciało i dobre samopoczucie.


Jeśli dopiero dopuszczasz do siebie myśl, że może warto poświęcić trochę czasu TYLKO sobie, to jesteś już na dobrej drodze. Mam nadzieję, że znajdziesz coś dla siebie spośród powyższych propozycji. Zdaję sobie sprawę, że podjęcie aktywności z myślą o sobie samej, może kojarzyć się z egoizmem. Jest jednak czymś zupełnie innym! Po pierwsze: dbając o siebie, zyskujesz zasoby, aby lepiej zajmować i troszczyć się o dzieci. Jeśli jesteś wypoczęta, spokojna i szczęśliwa z większym zaangażowaniem stawiasz czoła codziennym wyzwaniom, Po drugie zatroszczenie się o siebie to przejaw miłości własnej i gotowości do tego, aby nadać ważność swojej osobie. Zaś ukochanie siebie i pokazywanie dzieciom, że to coś, na co zasługuje każdy, jest istotnym elementem wspierania ich harmonijnego rozwoju emocjonalnego.

To jak będzie? Wykonasz krok w kierunku self-care (zadbania o siebie)?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Twój koszyk
0