Joga z dziećmi w domu
Coraz więcej dorosłych decyduje się na praktykę jogi. Obserwując korzyści z niej wynikające, czują motywację do tego, aby zapoznać z jogą swoje własnej dzieci. Bardzo często natrafiają tutaj na trudności, ponieważ joga z dziećmi w domu różni się od znanej im jogi dla dorosłych. Jednocześnie bardzo łatwo zniechęcić dzieci do wspólnej praktyki. Pisałam o tym w tym artykule <-
Joga dla dzieci jest bardziej różnorodna, energiczna i kolorowa niż zajęcia dla dorosłych. O elementach takich zajęć możesz przeczytać tutaj <-. Warto zadbać więc o to, aby poszczególne ćwiczenia były dopasowane do dziecięcych potrzeb i odpowiadały ich naturze.
W artykule opowiem Ci o 5 elementach, na które warto zwrócić uwagę podczas wspólnych zabaw jogowych z dziećmi w domu.
Joga z dziećmi w domu – 5 przydatnych wskazówek
Pomoce “dydaktyczne”
Jeżeli dopiero zaczynasz odkrywać tę tematykę, na pewno przydadzą Ci się różne inspiracje. Na polskim rynku pojawia się coraz więcej ciekawych książek i materiałów dotyczących obszaru jogi i praktyki uważności z dziećmi. Możesz przeczytać o wybranych książkach w tych artykułach:
Ulubione książki do jogi dla dzieci
Książki o praktyce uważności z dziećmi
Obecnie łatwiej dotrzeć do propozycji konkretnych ćwiczeń, zabaw i aktywności. Coraz większy wybór kart i zeszytów ćwiczeń z tego typu aktywnościami sprawia, że nie trzeba przeszukiwać Internetu bez końca. Ponadto na YouTube znajdziesz także wiele inspiracji w postaci nagrań relaksacji, ćwiczeń uważności czy jogowych sekwencji dla dzieci.
Ja ze swojej strony bardzo serdecznie polecam Ci Pudełka Skarbów Jogi, czyli boxy kreatywne do praktyki jogi z dziećmi. Znajdziesz w nich karty z:
- opowieścią jogową,
- ilustracjami pozycji jogi,
- ćwiczeniami oddechowymi,
- praktyką uważności,
- opowieściami relaksacyjnymi,
- mandalą do pokolorowania,
- instrukcjami ciekawych prac plastycznych.
Do 30 kwietnia wszystkie Pudełka Skarbów Jogi i ich zestawy znajdują się w 15% promocji! Dzięki materiałom zawartym w Pudełkach zaplanujesz praktykę z dziećmi na wiele różnych sposobów. Jeżeli jesteś rodzicem dzieci starszych, Pudełka pomogą im samodzielnie sięgać po wybrane ćwiczenia i aktywności.
Różnorodne aktywności
Dzieci dość szybko się nudzą, więc warto mieć w zanadrzu propozycje różnych ćwiczeń. W zależności od czasu możecie wykonywać wszystkie elementy zajęć za jednym razem, bądź wybierać pojedyncze ćwiczenia.
Zadbaj o to, aby praktyka asan, ćwiczenia oddechowe, praktyka uważności i relaksacja organizowane były w sposób, który będzie dla dzieci ciekawy. Obserwuj dziecięce potrzeby: jeżeli dzieci potrzebują ruchu, trudno będzie im zachować spokój i wykonywać statyczne ćwiczenia. Gdy są zmęczone, raczej nie będą chętne do wypróbowywania kolejnych pozycji jogi i dynamicznych zabaw. Pozwól dzieciom dokonywać wyboru co do tego, w co chcą się w danym momencie zaangażować. Niech ich zdanie będzie ważnym elementem wspólnej jogowej praktyki.
Ciekawe rekwizyty
Dzieci uwielbiają różnego rodzaju gadżety, które wspierają praktykę jogi. Korzystać z kolorowych piórek, pomponów, baniek mydlanych podczas ćwiczeń oddechowych. Do praktyki uważności świetnie sprawdzają się klepsydry z kolorowych płynem, świece zapachowe czy akcesoria do masażu. Dzieci niesamowicie cieszą się także, gdy mogą korzystać z profesjonalnych materiałów do jogi, jak: maty, kostki, paski czy poduszki relaksacyjne na oczy.
Porusz także swoją wyobraźnią! Wiele przedmiotów codziennego użytku świetnie sprawdza się podczas praktyki jogi z dziećmi. Możecie dmuchać chusteczki higieniczne, obserwować roztapiającą się kostkę lodu, czy urządzić uważne jedzenie podczas przygotowania posiłku.
Dobre nastawienie
Pamiętaj o tym, że wspólna praktyka ma być dobrą zabawą! Pozwól sobie na kontakt ze swoim wewnętrznym dzieckiem i obudzenie w sobie dziecięcej spontaniczności i otwartości. Jeżeli Ty będziesz się dobrze bawić proponowanymi ćwiczeniami, Twoje dzieci także!
Wspólna praktyka nie służy osiągnięciu nieskazitelnej poprawności wykonywania ćwiczeń (niezachwianej równowagi w pozycji drzewa, czy utrzymaniu koncentracji przez godzinę). Jej celem jest wartościowe i konstruktywne spędzenia czasu razem na aktywnościach, które wzbogacą dziecięcy rozwój i Wasze relacje. Niech to będzie miły i przyjemny czas!
Aby dodatkowo zadbać o atmosferę, możecie rozpylić ulubione olejki eteryczne lub włączyć przyjemną, relaksującą muzykę.
Zadbaj o regularność!
Aby dzieci mogły doświadczać pozytywnego wpływu jogi, powinny jak najczęściej mieć z nią kontakt. Postaraj się codziennie proponować im przynajmniej jedną aktywność związaną z jogą i uważnością. W ten sposób wypracujesz w nich nawyk dbania o siebie oraz sprawisz, że same będą chciały sięgać po kolejne ćwiczenia. Gdy zauważą, jak dobrze się czują po praktyce, wzrośnie ich motywacja wewnętrzna i pewnie niejednokrotnie same będą Cię zapraszać do wspólnej jogowej zabawy!
Powyższe wskazówki pomogą Ci przygotować ciekawe, jogowe aktywności dla swojego dziecka. Jeżeli czujesz, że taka praktyka może być dla niego korzystna, nie zwlekaj! Spróbuj od razu. Jestem pewna, że wspólne spędzenie czasu wolnego na zabawach związanych z jogą i uważności wspaniale wpłynie na Waszą relację i samopoczucie.