joga w szkole
Joga dla dzieci

Joga w szkole – ale po co?

Jeżeli jesteś nauczycielem w państwowym szkolnictwie, pewnie masz już dość wszelkich zmian, reform i udoskonaleń systemu. Nie dziwię się, jeśli słysząc o jakiejś nowości, masz ochotę uciec i nigdy nie wrócić do pracy. Zaryzykuję jednak i spróbuję nakłonić Cię dzisiaj do przekonania się do tego, aby zagościła joga w szkole, w której pracujesz.

Jeśli jeszcze nie zdenerwowałaś (-eś) się, że kolejna osoba “każe” Ci robić jeszcze więcej i nie zamknąłeś (-ęłaś) tej strony, to pewnie zadajesz sobie pytanie “Po co joga w szkole?”. Postaram się odpowiedzieć na nie wyczerpująco w tym artykule.

Ale najpierw zaproszę Cię do udziału w bezpłatnym mini-kursie “Wprowadź jogę do szkoły”, w którym znajdziesz dużo podpowiedzi i wskazówek jak to wykonać.

joga dla dzieci w szkole
Kliknij grafikę, aby przejść na stronę zapisu ⤴️

Po co joga w szkole?

Jako nauczyciel pewnie każdego dnia spotykasz się z następującymi sytuacjami występującymi wśród uczniów:

  • problemy z koncentracją,
  • przebodźcowanie i trudność z “usiedzeniem na miejscu”,
  • przeszkadzanie innym,
  • obniżony nastrój i niechęć do podejmowania działań,
  • problemy w kontaktach z rówieśnikami.

Sama pracowałam w przedszkolu przez prawie 7 lat i codziennie musiałam “gasić tego typu pożary”. Nie zliczę, ile czasu zajmowało mi zajmowanie się nimi, zamiast tym, co miałam przygotowane według planu zajęć. A co jeśli powiem Ci, że kilka minut poświęconych na praktykę jogi i uważności może zmniejszyć liczbę takich interwencji? Jak to możliwe?

Pozytywny wpływ jogi na dziecięce funkcjonowanie

Praktyka jogi nie tylko pozytywnie wpływa na dziecięcy rozwój, ale także znacznie usprawnia ich codzienne funkcjonowanie. Poniżej możesz zapoznać się z korzystnym wpływem jogi na dziecięce zachowanie.

Wzrost uważności

Praktyka jogi i mindfulness uczy przenosić uwagę na to, co dzieje się w teraźniejszości, w bieżącej chwili. Dzięki temu dzieci stają się uważne i obecne, a co za tym idzie, potrafią zaangażować się w lekcje i zadania, którymi w danym momencie powinny się zająć. Jednocześnie uodparniają się na czynniki rozpraszające (hałas, przeszkadzanie innych), i tak łatwo nie tracą koncentracji.

Uważność zwiększa także świadomość własnego ciała i indywidualnych potrzeb. Dzieci uczą się na nie odpowiadać i komunikować je innym ludziom. Dzięki zaspokojeniu potrzeb wzrasta ich gotowość do podejmowania wysiłku i realizowania się na lekcji.

Poprawa koncentracji i zdolności skupiania uwagi

Wzrost uważności skutkuje poprawą koncentracji. Dzieci szybciej skupiają się i dłużej potrafią utrzymać uwagę na wykonywanej czynności. Rozwój tych umiejętności na pewno przysłuży się ich nauce i nabywaniu nowych umiejętności.

Joga wyposaża dzieci w szereg różnorodnych aktywności, które mogą pomóc wrócić do koncentracji, gdy ta ulegnie osłabieniu. Świetnie sprawdzają się tutaj ćwiczenia oddechowe, wykonywanie pozycji balansowych czy praktyka uważności skoncentrowana na zmysłach.

Rozładowanie nadmiaru energii

Jeżeli ciała dzieci pełne są nierozładowanej energii, trudno będzie im pozostać na swoich miejscach i dążyć do skoncentrowania się na tym, co mówi nauczyciel. Na próżno wszelkie upomnienia i uwagi. Z pomocą przychodzi tutaj praktyka asan. Dzięki wykonaniu kilku pozycji jogi, dzieci poradzą sobie z nadmiarem energii, poprawią swoje skupienie i będą w stanie obdarzyć nauczyciela uwagą.

Dodając do tego ćwiczenia oddechowe i koncentrację na doznaniach płynących ze zmysłów możemy pomóc układowi nerwowemu skutecznie się wyciszyć.

Wzrost świadomości emocjonalnej

Praktyka uważności to także koncentracja na przeżywanych emocjach i stanach. Dzieci uczą się rozpoznawać różne emocje, nazywać je oraz wyrażać w sposób konstruktywny. Dzięki temu częściej niż wcześniej są w stanie poradzić sobie z emocjami i odpowiednio na nie zareagować.

Ponadto joga wyposaża dzieci w wiele narzędzi do radzenia sobie ze stresem i sytuacjami trudnymi. Dzięki nim dzieci stają się bardziej niezależne w radzeniu sobie z podobnymi doświadczeniami.

Zadowolenie z życia

Elementem uważności jest także praktykowanie wdzięczności. Codzienne koncentrowanie uwagi na pozytywnych doświadczeniach sprawia, że wzrasta zadowolenie z życia. Im bardziej skupiamy się na dobrych doświadczeniach, tym częściej jesteśmy w stanie je zaobserwować. Szczęśliwe i radosne dzieci są bardziej gotowe do podejmowania nowych wyzwań edukacyjnych, niż dzieci, które koncentrują się na negatywnych doświadczeniach.

Rozwój zdolności dostrzegania małych, pozytywnych, dobrych zdarzeń sprawia, że wzrasta otwartość, motywacja i gotowość do działania.

Umiejętność odpoczywania

Nam dorosłym często wydaje się, że dzieci mają nieskończoną energię i w ogólne nie potrzebują odpoczynku. Nie jest to prawdą! Układy nerwowe dzieci też potrzebują “się zatrzymać” i mieć czas na regenerację. Jak pisałam wyżej, joga uczy kontaktu z działem i odczytywania jego potrzeb. Jednocześnie ćwiczenia relaksacyjne stanowią wspaniałą okazję do tego, aby się zrelaksować i naładować baterie.

Wypoczęte i zregenerowane dziecko na pewno poradzi sobie lepiej z wymaganiami edukacyjnymi, niż to, które nie ma dostępu do wartościowego odpoczynku.

Wypróbuj z uczniami “Relaksację na koniec dnia w szkole”:

Poprawa relacji z innymi

Wzrost uważności nie tylko zwiększa świadomość siebie, własnych emocji, potrzeb i pragnień, ale także poprawia relacje z innymi. Dzieci podchodzą do siebie z większą życzliwością, czerpiąc radość z działania na rzecz innych. Zwracają także większą uwagę na potrzeby i emocje innych, ucząc się empatii. W konsekwencji tworzą wspierające i wartościowe relacje z innymi.

Może się wydawać, że to wszystko to tylko czcze gadanie, ale na własnej skórze obserwowałam, jak dziecięce reakcje i funkcjonowanie zmieniają się dzięki praktyce. Obserwowałam jak w sytuacjach pobudzenia, dzieci sięgały po ćwiczenia oddechowe sprzyjające wyciszeniu. Byłam świadkiem, jak po sprzeczce z koleżanką, druga dziewczynka oddaliła się na moment, aby odzyskać spokój podczas obserwacji klepsydry, po czym wróciła porozmawiać z nią w spokoju.

Jeżeli czujesz, że jesteś gotowa (-y) spróbować wprowadzić jogę do szkoły, w tym artykule <- dowiesz się, jakie masz możliwości, by zapewnić dzieciom praktykę. Jednocześnie gorąco zapraszam Cię do wzięcia udziały w bezpłatnym mini-kursie “Wprowadź jogę do szkoły”:

joga dla dzieci w szkole
Kliknij grafikę, aby przejść na stronę zapisu ⤴️

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Twój koszyk
0