Książki o praktyce uważności z dziećmi
Książki o praktyce uważności z dziećmi coraz liczniej pojawiają się na rynku. Nie ma co się dziwić! Praktyka uważności niesie wiele korzyści dla dziecięcego rozwoju i ich funkcjonowania. Umiejętność zatrzymywania się w chwili obecnej nie tylko uspokaja myśli i umysł, ale także pomaga docenić obecne doświadczenia i zaobserwować swoje przeżycia.
O tym jak praktykować uważność z dziećmi rozmawiałam kiedyś z Natalią Kaletą, a zapis tej wymiany doświadczeń możesz przeczytać tutaj <-
Praktyka uważności składa z kilku elementów, takich jak oddech, koncentracja na zmysłach, obserwacja emocji i myśli, wdzięczność, życzliwość, a także nawiązywanie kontaktu z ciałem. Więcej przeczytasz w tym artykule na blogu.
Dzisiaj zapraszam Cię do przeglądu kilku książek o praktyce uważności z dziećmi, które posiadam w swojej biblioteczce.
Książki o praktyce uważności z dziećmi
Wybrane przeze mnie książki o uważności dla dzieci można podzielić na te typowo przeznaczone dla dzieci oraz takie, które pomagają dorosłym zanurzyć się w tym temacie i zaproponować dzieciom określone aktywności. Na początku zestawienia znajdziesz te, które wesprą Ciebie w bliższym poznaniu zagadnienia uważności.
Seria „Uważność i spokój żabki”, Eline Snel
W ramach tej serii ukazały się następujące tytuły:
- Uważność i spokój żabki z ćwiczeniami dla dzieci w wieku 5 – 12 lat,
- Uważność małej żabki – idealna dla dzieci od 18 miesięcy do 4 lat,
- Daj przestrzeń i bądź blisko – z aktywnościami dla nastolatków,
- Moja supermoc. Uważność i spokój żabki. To książka – zeszyt ćwiczeń dla dzieci, który oferuje małym czytelnikom szereg aktywności związanych z praktyką uważności do samodzielnego wykonania.
Serię tą wyróżnia bardzo dokładne omówienie tematu uważności, dzięki czemu dorośli mogą zrozumieć dziecięce potrzeby w tym temacie. Ponadto w każdej książce znajdują się także konkretne ćwiczenia uważności do przeprowadzenia z dziećmi i liczne podpowiedzi dotyczące praktyki z dziećmi.
Dodatkowo do wybranych książek z serii zostały dołączone ćwiczenia nagrane na płytę cd lub w formie nagrań mp3 umieszczonych na dedykowanej stronie.
„Zabawa w uważność. Mindfulness i medytacja dla dzieci, młodzieży i rodzin”. Susan Kaiser Greenland
Autorka dzieli swoje treści na pięć głównych działów: wyciszenie, widzenie i przeformułowanie, skupienie, troskliwość, łączność. Poszczególne działy poruszają tematy bezpośrednio związane z praktyką uważności i medytacją. Wszystkie zagadnienia są dokładnie omówione i scharakteryzowane. Autorka wyjaśnia także ich znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania. W książce pojawiają się także konkretne wskazówki dotyczące dziecięcego rozwoju, ich potrzeb oraz możliwości wsparcia dzieci i młodzieży. Przy każdym rozdziale uwzględnione zostały konkretne ćwiczenia do wspólnej praktyki z dziećmi. Są one dokładnie rozpisane i omówione. Jak czytamy na okładce, w książce znajduje się 60 oryginalnych gier i zabaw.
„Mindfulness dla dzieci”, Uz Afzal
Ta książka także zawiera bogate teoretyczne wprowadzenie nie tylko do praktyki uważności z dziećmi, ale także do mindfulness dla dorosłych. Wypełniona jest konkretnymi wskazówkami dotyczącymi praktyki oraz przykładami z życia. Poszczególne treści zorganizowane są wokół codziennych aktywności takich jak: pobudka, jedzenie, podróżowanie, komunikacja, docenianie, sen czy ograniczenie czasu przed ekranem. Do każdego tematu zaproponowane zostały kreatywne ćwiczenia uważności, które zostały dokładnie i jasno opisane.
„Mindfulness dla dzieci. Poczuj radość spokój i kontrolę”, Carole P. Roman, J. Robin Albertson – Wren
Książka ta skierowana jest typowo do dzieci w wieku 6 – 10 lat. Jak czytamy we wprowadzeniu dla dorosłych, w książce znajdują się historie dzieci, które znalazły się w trudnej sytuacji i musiały dokonać właściwego wyboru. Poszczególne historie wiążą się z różnymi, nieprzyjemnymi emocjami i reakcjami. Oprócz opowieści w książce znajdują się propozycje 30 konkretnych ćwiczeń i technik, które sprawdzą się w radzeniu sobie z trudnościami, wyciszaniu emocji i odzyskiwaniu spokoju. W treści pojawiają się także wskazówki dla dzieci, które pomagają im lepiej poznać siebie i funkcjonowanie swojego organizmu. Ciekawe ilustracje do każdej historii sprawiają, że łatwiej dzieciom utożsamić się z przeżyciami bohaterów.
„W małej główce wielka moc”, Chiara Pirrodi
To przepięknie ilustrowana i dostosowana do dzieci książka z 25 ćwiczeniami mindfulness dla dzieci w wieku 3 – 8 lat. Bohaterami książki są dziewczynka i chłopiec, którzy zapraszają małych czytelników do krainy uważności. Zebrane w książce aktywności świetnie sprawdzą się o poranku, po południu i przed snem. Pomagają one się wyciszyć, przywrócić spokój, nawiązać kontakt z własnym ciałem, rozwinąć pozytywny dialog wewnętrzny, rozwinąć życzliwość i poczucie wdzięczności, a także poradzić sobie z trudnymi emocjami i się zrelaksować.
Omówione wyżej książki o praktyce uważności z dziećmi nie wyczerpują tego tematu. Warto jednak do nich zajrzeć, aby samodzielnie zgłębić temat praktyki mindfulness i wyposażyć dzieci w narzędzia, które pomogą im z większą uważnością przechodzić przez każdy dzień.
A jeżeli interesują Cię także książki o jodze dla dzieci, zapraszam Cię do artykułu <-