książki do jogi dla dzieci
Joga dla dzieci,  Materiały do jogi

Ulubione książki do jogi dla dzieci

Zaczynając swoją przygodę z jogą dla dzieci prawie 3 lata temu, opierałam się na książkach, które były dostępne na rynku. Wybór nie był zbyt spektakularny. W tamtym czasie królowały 3-4 książki. Na szczęście sytuacja już się zmieniła i teraz możemy wybierać z szerszej gamy publikacji. W dzisiejszym artykule przedstawię moje ulubione książki do jogi dla dzieci, do których regularnie zaglądam. Wspomnę też o tych, które tworzę samodzielnie.

Książki stanowią dobry punkt wyjścia do praktyki jogi z dziećmi. Gdy nie wiesz jeszcze, czy ta tematyka zainteresuje na dłużej Ciebie i dzieci, warto rozpocząć od zapoznania się z inspiracjami dostępnymi w literaturze. Przy stosunkowo niewielkim nakładzie finansowym będziesz mogła (-ógł) poczuć, czy to coś dla Was, a gdy odnajdziecie się w jodze, przyjdzie pora na kursy i szkolenia, które wymagają już jednak większych nakładów pieniężnych.

Książki do jogi dla dzieci

“Joga dla dzieci. Poradnik dla rodziców i nauczycieli” – Joanna Jakubik – Hajdukiewicz

joga dla dzieci książka

To pierwsze jogowa pozycja w mojej zawodowej biblioteczce. Książka ta stanowi bardzo dobre wprowadzenie do tematyki jogi dla dzieci oraz organizacji zajęć. Autorka omawia poszczególne stopnie jogi, przedstawia fotografie z zajęć z dziećmi, omawia podstawowe asany oraz prezentuje szereg ćwiczeń, zabaw i aktywności do wykorzystania na zajęciach. Omówiony zostaje także rozwój dzieci oraz badania dotyczące wpływu jogi i kinezjologi edukacyjnej na rozwój narządu ruchu dzieci.

“Joga dla dzieci i ich dorosłych” – Katherine Priore Ghannam

książka do jogi dla dzieci

To moja ulubiona jogowa pozycja. Książka ta to zbiór fantastycznych pomysłów do praktyki jogi i uważności z dziećmi. Wstęp stanowi wprowadzenie do tematyki jogi i uważności oraz zasad, które sprzyjają pozytywniej atmosferze podczas praktyki z dziećmi. W dalszej części przedstawione zostały asany z podziałem na grupy, pozycje do wykonywania w parach oraz różne zabawy z asanami. Końcowe rozdziały to propozycje kilku gotowych sekwencji jogi oraz medytacje.

W mojej ocenie książka ta zapewnia świetne wprowadzenie teoretyczne oraz garść praktycznych wskazówek dotyczących praktyki z dziećmi.

“Bose stópki. Joga dla dzieci. Ćwiczenia z jogi, oddychania i odpoczynku” – Filippa Odevall, Karin Lundstrom

bose stópki

To książeczka, której treść wprowadza dzieci w świat jogi i jej poszczególnych elementów oraz zawiera w sobie propozycje ćwiczeń i sekwencji do wykorzystania na zajęciach. Zawarto w niej gotowe opowieści jogowe, medytację i opowiadanie relaksacyjne. Kolorowe ilustracje na pewno zainteresują dzieci i na dłużej przyciągną ich uwagę.

Seria e-booków “Joga dla dzieci krok po kroku” – Agnieszka Wyrembak

seria joga dla dzieci krok po kroku

E-booki “Joga dla dzieci krok po kroku” to moje autorskie opracowania zajęć jogi dla dzieci. W każdym e-booku znajdują się scenariusze zajęć jogi dla dzieci z okazji świąt (nie)typowych oraz karty z pozycjami jogi gotowe do wydrukowania i wykorzystania na zajęciach. Ponadto w e-bookach znajdują się praktyczne wskazówki dotyczące praktyki z dziećmi, listy celów dydaktycznych, listy rekwizytów oraz załączniki z bogatymi materiałami dodatkowymi. Aby dowiedzieć się więcej, zajrzyj na strony e-booków w sklepie.

“Joga dla najmłodszych” – Lorena Pajalunga

asany dla dzieci

W książeczce zaprezentowano wybrane pozycje jogi. Asany zostały przedstawione na przepięknych ilustracjach. Poszczególne obrazki przedstawiają ułożenie ciała w wybranej pozycji oraz zwierzęta związane z ich nazwami Do tego każda asana została dokładnie opisana, a jej etapy pośrednie są przedstawione na dodatkowych ilustracjach.

“Moja pierwsza joga. Etykieta małego jogina” – Dorota Sobotko”

moja mała joga

Etykieta małego jogi to opis i prezentacja zasad jogi, czyli jam i nijam, a także ilustracje wybranych pozycji jogi. Poszczególne zasady zostały opisane w sposób zrozumiały dla dzieci. Dodatkowo przy każdej z nich widnieje zadanie, która ma ułatwić dzieciom wprowadzenie ich w życie. Ilustracje asan są bardzo poglądowe, ale zawierają strzałki zaznaczające kierunek pracy ciała oraz krótkie instrukcje ich wykonania.

“Ja, joga” – SusanVerde, Peter H.Reynolds

ja, joga

To piękna opowieść uświadamiająca dzieciom, w czym leży wartość jogi i zachęcająca do odnalezienia spokoju wewnętrznego w trakcie praktyki. Opowiadanie pełne jest budujących afirmacji i przepięknych ilustracji. W jego treść wplecione zostały pozycje jogi, które zostały dokładnie opisane na końcu książeczki.

Zaproponowane książeczki przydają się bardzo na początku przygody z jogą dla dzieci. Jednocześnie będą służyły także osobom, które dłużej związane są z tematem. Stanowią one wsparcie nie tylko dla rodziców i nauczycieli, ale także pomagają dzieciom odnaleźć się w świecie jogi.

💎 Gorąco zachęcam Cię także do zapoznania się z moimi e-bookami, z którymi przygotowanie zajęć jogi dla dzieci zajmie Ci tylko kilka minut.

Na polskim rynku dostępne są także inne wartościowe pozycje, które sprawdzą się podczas przeprowadzania zajęć jogi dla dzieci. Już wkrótce opowiem więcej o tych dotyczących uważności i praktyki mindfulness.

Jeżeli jakaś inna książeczka jest dla Ciebie wartościowa, koniecznie podziel się nią w komentarzu ⤵️

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Twój koszyk
0