
Letnia praktyka uważności na 5 sposobów
Lato, wakacje, urlop, odpoczynek… To wspaniały czas na to, aby wprowadzić do życia wartościowe nawyki. To najlepszy moment, aby zatrzymać się, rozejrzeć wokoło siebie i zwrócić uwagę na to, czego nie zauważamy w codziennym pędzie. Letnia praktyka uważności z dziećmi to dobra okazja do tego, aby pokazać im i sobie, że nie warto biec przez życie z zasłoniętymi oczami. Warto zwolnić, wziąć głęboki oddech, zaangażować zmysły w obserwację świata i docenić jego piękno. A nade wszystko, warto praktykować uważność całą rodziną i obserwować jak wzmacnia wzajemne więzi, relacje i zaufanie.
Sprzyjać temu będą wyjazdy w różne ciekawe miejsca i ich odkrywanie. Na nowym terenie łatwiej o uważność. Zachęcam jednak, aby spróbować obudzić ją też, jeżeli zostajecie na miejscu lub wybieracie się na znane tereny. Może uda się Wam odkryć tam coś nowego?

Aby uczynić przygodę z letnią uważnością jeszcze ciekawszą, zapraszam do zapoznania się z propozycjami aktywności, przedstawionymi w tym artykule. Możesz pobrać także PLAKAT Z LETNIMI ASANAMI, które pomogą Wam obdarzyć uważnością swoje ciało i oddech.
👉 Jeżeli masz ochotę spróbować co tydzień nowego ćwiczenia mindfulness, zajrzyj koniecznie do mediów społecznościowych Skarbów Jogi dla dzieci. W każdy poniedziałek rano opublikowana zostanie tam nowa propozycja aktywności:
Letnia praktyka uważności na 5 sposobów
Zaproponowane pomysły wiążą się z typowymi elementami praktyki mindfulness: zaangażowaniem zmysłów, oddechem i życzliwością. Pojawia się także praktyka uważnego ruchu podczas wykonywania asan (pozycji jogi).
Zapraszając dzieci do praktyki uważności i jogi, staraj się podążać za ich potrzebami i możliwościami. Bardzo łatwo zniechęcić dzieci do tego rodzaju aktywności, jeśli wprowadzamy je w niewłaściwy sposób. Więcej pisałam o tym w poprzednim artykule <-.
1. Owocowe zagadki
Lato niesie ze sobą wiele smaków i zapachów. To najlepszy okres roku, jeśli chodzi o próbowanie owoców i poznawanie nowych pokarmów. Wybierzcie się całą rodziną na zakupy spożywcze. Może podczas pobytu na wakacjach uda się Wam trafić na lokalny ryneczek lub targ. Oglądajcie różne produkty, zapoznajcie się z sezonowymi i lokalnymi owocami. Zastanówcie się, jakie owoce macie ochotę spróbować. Wybierzcie je wspólnie — niech dzieci aktywnie uczestniczą w procesie zakupu.
Po powrocie do domu przygotujcie owoce do zagadek. Pozwól dzieciom pomagać przy ich krojeniu i układaniu na talerzu. Zwróćcie uwagę na kształty owoców, ich teksturę oraz kolory.
Następnie zaproś dzieci do owocowych zagadek. Zasłoń im oczy opaską, chustą lub kawałkiem materiału. Wybierz owoc i pozwól im go powąchać. Potem zaproś dzieci do jego spróbowania. Zachęć dzieci do odgadnięcia nazwy owocu, za pomocą jego zapachu i smaku.
Zamieniajcie się rolami – Ty też pobaw się w rozpoznawanie i odgadywanie!
Na koniec zabawy porozmawiajcie o swoich ulubionych owocach i tych, za którymi nie przepadacie. Podzielcie się swoimi wrażeniami: które owoce były słodkie, a które kwaśne? A może trafiliście na jakiś o gorzkim smaku?
2. Wsłuchaj się…
Każdego dnia otaczają nas miliony różnych dźwięków. W codziennym biegu rzadko jednak zdajemy sobie z tego sprawę. Skoro wakacje sprzyjają spowolnieniu, możemy też zwrócić większą uwagę na dźwięki, które do nas docierają.
Eksplorując nowe miejsca, postarajcie się zatrzymywać na chwilę i identyfikować otaczające Was odgłosy i dźwięki. Zwróćcie uwagę na te blisko Was, a także na te, które wydają się powstawać najdalej… Jeżeli macie ochotę, przenieście uwagę także do własnego ciała — czy da się Wam usłyszeć własny oddech, bicie serca, bądź burczenie w brzuchu?
A może traficie, gdzieś, gdzie usłyszycie dźwięk, którego nie słyszycie na co dzień? Jak brzmią morskie fale? A jak wakacyjny kurort w porze obiadowej? Może wsłuchacie się w dźwięki wodospadu, odgłosy łąki lub szum wiatru na górskim szczycie? Albo posłuchacie dźwięków dobiegających z hotelowego basenu?
Które dźwięki co najprzyjemniejsze? A które Was męczą? Wymieńcie się swoimi wrażeniami.





3. Uśmiechnij się
Życzliwość to bardzo ważny element praktyki uważności, a tym samym źródło uważności na innych. I tak jakoś sobie myślę, że zdecydowanie łatwiej być życzliwym, gdy jest się wypoczętym. Dlatego też zapraszam Was do praktykowania życzliwości podczas letnich dni i wyjazdów. Jestem pewna, że tak się w niej rozkochacie, że zostanie z Wami już na zawsze.
Życzliwość można praktykować na wiele sposobów. Tym razem proponuję chyba najłatwiejszy, choć wymagający trochę śmiałości. Spróbujcie podczas spacerów uśmiechać się do przechodniów. W ten sposób obdarzycie ich dobrą energią, zachęcając ich do przekazywania jej dalej. Nie zapominajcie też o tym, aby jak najwięcej uśmiechać się do siebie nawzajem! Obserwujcie reakcje ludzi obdarzonych Waszym uśmiechem… Czy odwzajemniają uśmiech? A może na ich twarzach króluje zdziwienie bądź jeszcze coś innego?
A Wy? Jak się czujecie, dzieląc się uśmiechem z innymi?
4. Oddechy z wakacyjnymi skarbami
Podróże w różne miejsca sprzyjają gromadzeniu różnych pamiątek, zarówno tych zakupionych jak i skarbów samodzielnie odnalezionych (kamyczków, muszelek, patyków, itp.). Poświęćcie im trochę więcej uwagi niż zwykle, zbadajcie wszystkimi zmysłami, zastanówcie się, jakie historie mogą być z nimi związane…
Zachęcam także do wykorzystania zgromadzonych skarbów podczas ćwiczenia oddechowego. Niech każdy z Was wybierze 1 skarb. Połóżcie się wygodnie na plecach i umieśćcie je na swoich brzuchach. Wykonując wdech, obserwujcie, jak wraz z brzuchem unoszą się do góry. Podczas wydechu obserwujcie, jak opadają w dół. Wykonajcie w ten sposób kilka lub kilkanaście bardzo powolnych i spokojnych oddechów. Niech przepływają delikatnie przez całe ciało. Poczujcie, jak z każdym oddechem rozluźnienie pojawia się w każdej jego części, a umysł przyjemnie zwalnia i odpoczywa.
5. Letnia praktyka asan
Praktyka asan skłania do skupienia całej uwagi na ciele oraz pomaga rozwijać jego świadomość. Na załączonym plakacie umieszczone zostały letnie interpretacje znanych pozycji jogi. Możecie wykonywać je kiedy tylko macie ochotę, a co fajniejsze — możecie wykonywać je wszędzie, gdzie zapragniecie. Może spróbujecie małej praktyki jogi na plaży, górskim szlaku lub na lotnisku? Pozwólcie sobie na trochę wakacyjnej spontaniczności!
Naśladujcie ułożenie ciała w poszczególnych asanach. Postaracie się skoncentrować całą uwagę na tym, co odczuwają poszczególne jego części. Czy zaproponowane kształty są dla Was wygodne? Jakie emocje pojawiają się podczas ich wykonywania? Zanurzcie się w pełni w odczuciach, które do Was docierają, jednocześnie nie próbując na nie wpływać.
Udanych obserwacji!
👉 Jeśli poczujecie, że praktyka asan z ilustracjami, to coś, co sprawdza się w Waszej rodzinie, możecie zapoznać się z zestawami kart znajdującymi się w ofercie sklepu Skarbów Jogi dla Dzieci <-.
Niech lato przyniesie Twojej rodzinie jak najwięcej okazji do praktyki uważności. Mam nadzieję, że czas spędzony razem pozytywnie wpłynie na Wasze relacje i będzie źródłem wielu wspaniałych wspomnień! Jeżeli masz ochotę, podziel się wrażeniami z praktyki w komentarzu.
Po więcej inspiracji do wakacyjnej praktyki uważności zapraszam na Facebooka i Instagram:

Jak zniechęcić dzieci do zajęć jogi?
Zobacz również

Metody relaksacji dla dzieci
21 marca 2023
Jesienna praktyka uważności na 5 sposobów
28 października 2022