sposoby na dziecięcy stres
Mindfulness,  Rozwój emocjonalny,  Wychowanie

5 sposobów na dziecięcy stres

Rok szkolny już za rogiem. Niektóre dzieci cieszę się z jego nadejścia i nie mogę doczekać się już spotkania ze swoimi przyjaciółmi i ulubionymi nauczycielami. Inne odczuwają napięcie i stres z powodu powrotu do szkoły i przedszkola. Jeszcze inne, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z placówkami edukacyjnymi, mogą bać się nowego miejsca i rozstania z rodzicem. To zupełnie normalne odczucia i doświadczenia. Nie znaczy to jednak, że nic nie trzeba z nimi robić… Gdy są zbyt nasilone lub utrzymują się przesadnie długo, mogą być niebezpieczne. Dlatego też warto odkryć narzędzia, które pomogą dzieciom poradzić sobie ze stresem i poprawią ich samopoczucie. Dlatego też przybywam do Ciebie i Twoich dzieci z pomocą! W niniejszym artykule poznasz 5 sposobów na dziecięcy stres.

Większość z przedstawionych propozycji pochodzi z praktyki uważności i jest możliwa do zastosowania w dowolnym miejscu. Inne odwołują się do metod edukacji emocjonalnej. Opisy ćwiczeń zostały przygotowane w taki sposób, aby móc odczytywać je dzieciom.

👉 Jeżeli czujesz, że praktyka jogi i uważności może być czymś dla Ciebie i Twoich dzieci, koniecznie skorzystaj z bezpłatnego nagrania webinaru “Elementy jogi i uważności w przedszkolu i szkole” – odbierz dostęp, klikając grafikę poniżej ⤵️

joga dla dzieci szkolenie

Sprawdzone sposoby na dziecięcy stres

Zapoznaj dzieci z poniższymi propozycjami i wracaj do nich regularnie, aby umożliwić im sięganie po nie, gdy tylko odczują potrzebę.

Rozpoznaj dźwięki otoczenia

Pierwsza propozycja ćwiczenia na dziecięcy stres zachęca do skoncentrowania uwagi na doznaniach płynących ze zmysłów, a dokładniej ze zmysłu słuchu.

Zamknij oczy i postaraj się wykonać kilka spokojnych oddechów. Przenieś całą swoją uwagę na otoczenie dookoła Ciebie. Postaraj się rozpoznać dźwięki, które do Ciebie docierają. Zwróć uwagę na dźwięki blisko Ciebie oraz te dalsze — może usłyszysz coś spoza pomieszczenia, w którym się znajdujesz. Usłysz także dźwięki dochodzące z Twoje własnego ciała, np. bicie serca, oddech czy burczenie w brzuchu. Zanurz się we wszystkich dźwiękach, które zaobserwujesz. Gdy poczujesz się spokojniej, otwórz oczy i wróć do swoich aktywności. 

Oddechy z ołówkiem

Potrzebne akcesoria:

  • ołówek lub inne narzędzie pisarskie (długopis, kredka, mazak, itp.).

Umieść koniec ołówka w palcach jednej dłoni. Palcem wskazującym drugiej dłoni przesuwaj po ołówku w rytmie oddechu. Zacznij w miejscu, które trzymasz w dłoni. Biorąc wdech, przesuń palec na drugi koniec ołówka. Podczas wydechu wróć palcem do palców drugiej dłoni. Dbaj o to, aby wdechy i wydechy były długie, spokojne i głębokie. Niech Twoja klata piersiowa i brzuch kołyszą się razem z nimi. Kontynuuj ćwiczenie, aż poczujesz się spokojniej. 

Szczęśliwe miejsce

Gdy przeżywasz smutek, tęsknotę lub złość i nie wiesz, jak sobie z nimi poradzić lub nie możesz z nikim o tym porozmawiać, możesz postarać się przeprogramować swoje myślenie na dobre doświadczenia. Znajdź dla siebie spokojne miejsce, usiądź wygodnie i przymknij oczy. Wyobraź sobie miejsce, w którym czujesz się dobrze i bezpiecznie. Miejsce, w którym zazwyczaj towarzyszą Ci radosne emocje. Spróbuj poczuć je teraz. Możesz także przypomnieć sobie jakąś szczęśliwą chwilę lub przywołać ulubione, radosne wspomnienie. Pozwól sobie pobyć chwilę w tym dobrym miejscu, wchłaniając jego pozytywną energię. Gdy poczujesz się gotowy/a wróć do chwili obecnej. 

Talizman dobrej energii

➡️ Wskazówka dla rodziców: jeżeli pobyt w przedszkolu lub szkole bywa dla dziecka trudny, możesz zaproponować mu zabieranie ze sobą “talizmanu dobrej energii”. Pozwól mu zdecydować, który przedmiot jest dla niego ważny i przywołuje dobre chwile. Może to być ulubiona maskotka, kocyk, bransoletka,  figurka, czy inna zabawka. Możecie wspólnie zamknąć w talizmanie dobrą energię, wypowiadając słowa dodające otuchy, np.: “kocham Cię”, “wierzę w Ciebie”, “trudne chwile mijają”, “mam w sobie moc”, “jestem ważny/a”. Przedstaw dzieciom ten sposób:

Gdy poczujesz się niepewnie, możesz sięgnąć po swój talizman. Możesz go dotknąć, przytulić się do niego, zamknąć go mocno w dłoniach. Możesz także przyjrzeć mu się z każdej strony i zbadać dokładnie za pomocą swoich rąk, oczu i nosa — skup na nim całą swoją uwagę. Następnie przypomnij sobie te wszystkie dobre słowa, które wypowiedzieliście do siebie ze swoimi bliskimi przy talizmanie. Pobądź z nim przez chwilę…

Rozmowa

Kiedy jest Ci trudno, zawsze możesz poprosić kogoś o pomoc. To nic wstydliwego czuć się niepewnie, smutno czy tęsknić za bliskimi. Każdy czasem doświadcza tych emocji. Dobrym sposobem na trudne emocje jest rozmowa z kimś, komu ufamy lub kto się o nas troszczy. Możesz skierować się do swojej nauczycielki lub nauczyciela. Możesz także porozmawiać ze swoją ulubioną koleżanką lub kolegą. Gdy wypowiadamy swoje lęki, tracą one na swojej mocy. Przytulanie także pomaga sobie  z nimi poradzić. 

Mam nadzieję, że powyższe pomysły pomogą dzieciom poradzić sobie w trudnych chwilach. Skupienie uwagi na oddechu, wizualizacja i skierowanie się do zmysłów bardzo dobrze działają w momentach przebodźcowania, nadmiaru emocji czy trudnych doświadczeń. 

Gorąco zachęcam Cię także, abyście każdego dnia pracowali nad wyrobieniem nawyku sięgania po uważność. Codzienna praktyka nie tylko pomoże dzieciom i Tobie w trudnych, stresujących momentach, ale także wzmocni Wazą odporność psychiczną, pomoże się Wam wyciszyć i zregenerować po różnych doświadczeniach.

👉 Koniecznie zajrzyj do artykułu na blogu, w którym przedstawiam 5 ćwiczeń uważności idealnych do praktyki jesienią oraz umożliwiam pobranie plakatu z pozycjami jogi 🍁. Możesz też skorzystać z nagrania webinaru, w którym zgarniesz kilkanaście pomysłów na codzienną praktykę uważności z dziećmi ⤵️

joga dla dzieci szkolenie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Twój koszyk
0