praktyka wdzięczności z dziećmi
Joga dla dzieci,  Mindfulness

Praktyka wdzięczności z dziećmi na 5 sposobów

Praktyka wdzięczności z dziećmi uczy je doceniania tego co mają, przeżywają i czego doświadczają. Wdzięczność jest źródłem pozytywnych emocji skierowanych do ludzi i do siebie samego. Dzięki niej potrafimy zauważać dobre chwile w każdym dniu, nawet tym najbardziej trudnym.

Z treści niniejszego artykułu dowiesz się, czym jest wdzięczność, jak zachęcić dzieci do praktyki, poznasz sposoby na to, aby stała się atrakcyjniejsza dla dzieci oraz pobierzesz materiały wspierające praktykę (kartę z Dziennika Wdzięczności oraz instrukcję do Zabawy z wdzięcznością).

Czym jest wdzięczność?

Wdzięczność, to stan psychiczny występujący,
gdy chcemy powiedzieć lub zrobić coś miłego komuś,
kto wcześniej zrobił coś dobrego dla nas.

Wielki słownik języka polskiego

Wdzięczność może być skierowana do innej osoby, do świata, do swoich doświadczeń, a nawet do siebie samego — nie ma nic piękniejszego niż podziękowanie sobie za włożony w jakieś działanie wysiłek!

Wdzięczność stoi niejako w opozycji do oczekiwań. Oczekując wiele, wprowadzamy do swojego życia napięcie i niepokój czy uda się to wszystko osiągnąć. Nie mówię tutaj, aby przestać oczekiwać cokolwiek. Zachęcam jednak, aby starać się zauważać najmniejsze kroki, które zbliżają nas do tego, na czym nam zależy. Aby skupiać się bardziej na drodze prowadzącej do celu niż na nim samym. Warto uczyć się doceniać drobne momenty dobra, pozytywnego nastawienia czy przyjemnych doświadczeń, cieszyć się z tego, co daje nam każdy dzień. i co osiągamy dzięki naszym wysyłkom. Rozwijając podobną postawę u dzieci, dajemy im szansę na szczęśliwsze życie, budujemy ich wiarę w siebie i pomagamy im zbudować pozytywne nastawienie.

Wdzięczność jest bardzo ważnym elementem praktyki uważności, o której możesz przeczytać więcej w poniższych artykułach:

Jak zachęcić dzieci do praktyki wdzięczności?

Kiedy myślę o praktyce wdzięczności z dziećmi, przychodzi mi do głowy kilka wskazówek, które mogą pomóc w jej wprowadzeniu:

MODELUJ
Nie od dziś wiadomo, że dzieci najlepiej uczą się, obserwując (a nie słuchając) dorosłych. Jeżeli chcesz, aby dziecko brało udział w praktyce wdzięczności, pozwól mu podglądać siebie, wyrażającą wdzięczność. Dziękuj ludziom, którzy zrobili dla Ciebie coś miłego i przyczynili się do Twojego dobrego samopoczucia. Doceniaj siebie za małe sukcesy, wyrażaj radość z miłych doświadczeń i wydarzeń. Może zechcesz prowadzić dziennik, albo stworzysz słoik wdzięczności? Pamiętaj o docenianiu i dziękowaniu dziecku — doświadczając Twojej wdzięczności, będzie bardziej skłonne do jej wyrażania.

ZACHĘCAJ, ALE NIE ZMUSZAJ

Kiedy dziecko wyrazi zainteresowanie Twoimi działaniami, zaproponuj mu wzięcie w nich udziału. Możecie wspólnie wybrać którąś z form praktyki, o których piszę niżej. Na początku regularnie zachęcaj do wyrażania wdzięczności, poszukujcie wspólnie dobrych momentów. Możesz też podpowiedzieć dziecku, co z niej wynika, co dzięki wdzięczności można uzyskać. Nigdy nie zmuszaj do wyrażania wdzięczności, bo może to skutecznie zniechęcić dziecko do praktyki i stanie się kolejnym niechcianym obowiązkiem. Proponuj, zachęcaj, pytaj, czy ma ochotę za coś podziękować. Jeżeli widzisz, że praktyka kompletnie nie interesuje dziecka, odpuść. Może za jakiś czas poczuje gotowość, aby do niej wrócić.

POMAGAJ

Kiedy dziecko jest chętne do praktyki wdzięczności, ale z trudem przychodzi mu odnajdywanie doświadczeń, za które chciałoby podziękować, możesz mu podpowiadać różne sytuacje, które wydarzyły się w ciągu dnia. Wskazuj momenty dobrej zabawy, miłego spędzenia czasu, smaczne posiłki czy ludzi, z którymi spotkało się w ciągu dnia. W tym przypadku świetnie sprawdzi się “Zabawa z wdzięcznością” opisana poniżej.

Zachęcam do tego, aby próbować wypracować nawyk codziennej praktyki wdzięczności (oczywiście, jeśli dziecko jest nią zainteresowane). Niech powstanie z niej rytuał pojawiający się każdego dnia. Gwarantuję, że wkrótce zaobserwujcie pozytywne zmiany w nastawieniu do życia i pojawiających się wyzwań.

Praktyka wdzięczności z dziećmi

Jeżeli dziecko wyraża chęć do praktyki wdzięczności, możecie wracać do niej o wybranej porze dnia, gdy tylko macie na to ochotę. Warto stworzyć przyjemną atmosferę do praktyki, włączyć nastrajającą muzykę, przytulić się do siebie, podczas poszukiwań powodów do powiedzenia “dziękuję” i pozwolić sobie poczuć ponownie przyjemne doświadczenia mijającego dnia.

Wyrażając wdzięczność, możecie opowiadać sobie o pozytywnych doświadczeniach i na tym kończyć praktykę. Warto jednak skorzystać z “narzędzi“, które angażują dzieci w dodatkowe aktywności, czyniąc ją przy tym bardziej atrakcyjną i ciekawą. Przygotowałam dla Ciebie 5 pomysłów na wyrażanie wdzięczności z dziećmi.

Słoik wdzięczności

To bardzo łatwy sposób na fajną praktykę wdzięczności.

Wystarczy przygotować słoik, małe karteczki i coś do pisania/ rysowania.

Każdego dnia zapisujcie lub rysujcie na karteczkach coś, za co jesteście dzisiaj wdzięczni.

Gotowe karteczki wrzucajcie do słoika.

💎 Po czasie lub, gdy potrzebujcie poprawić sobie nastrój, zajrzyjcie do zebranych karteczek. Gwarantuję, że szeroki uśmiech pojawi się na Waszych twarzach.

Dziennik wdzięczności

Jeżeli wolicie uwieczniać swoje powody do wdzięczności w bardziej uporządkowany sposób, możecie skorzystać z dziennika wdzięczności.

Zapisujcie w nim wszystkie szczęśliwe momenty dnia. Dzieci, które nie potrafią jeszcze pisać, mogą rysować pozytywne wspomnienia.

Do stworzenia dziennika wystarczy zwykły zeszyt, który możecie ozdobić, aby podkreślić wyjątkowość wspomnień.

Możecie także skorzystać z przygotowanej przeze mnie karty ze stroną z dziennika wdzięczności. Na karcie uwzględniłam miejsce na datę, zakreślenie dnia tygodnia oraz przestrzeń na narysowanie i/ lub zanotowanie powodów do wdzięczności. Karta jest gotowa do wydruku w wersji dla chłopca i dziewczynki.

Wypełnione karty możecie zbierać w teczce lub segregatorze i wracać do nich, kiedy tylko macie ochotę.

Karteczki pełne wdzięczności

Wyrażanie wdzięczności niesie ze sobą wielką moc, zaś bezpośrednie skierowanie jej do drugiego człowieka rodzi jeszcze więcej pozytywnych uczuć.

Karteczki pełne wdzięczności to pomysł, który sprzyja okazywaniu wdzięczności innym ludziom. Na karteczkach zapiszcie podziękowania i dobre myśli, skierowane do konkretnej osoby, np.:

Gosiu, dziękuję Ci za wspólną zabawę.
Bardzo Cię lubię Antosiu.
Kocham Cię Mamo.
Dziękuję, że jesteś!

Może się tutaj przydać Twoja pomoc, jeśli korzystasz z karteczek z dziećmi, które nie potrafią jeszcze pisać. Pozwól im udekorować liścik według własnego pomysłu.
Równie dobrze, zamiast zapisywania dobrych myśli, dzieci mogą także narysować na karteczkach symbole pełne miłości, wdzięczności i uznania.

Na koniec wręczcie karteczki ich adresatom. Zaobserwujcie ich reakcje… Jestem pewna, że bardzo się ucieszą, a dzięki temu Wy poczujecie jeszcze większą radość.

Zabawa z wdzięcznością

praktyka wdzięczności z dziećmi

Zabawa ta może być przydatna szczególnie na początku przygody z praktyką wdzięczności, kiedy trudno samemu odnaleźć powody do wdzięczności. Zabawa nakierowuje na obszary, w których możemy odczuwać wdzięczność.

Do zabawy przyda się kilka takich samych przedmiotów, ale w różnym kolorze (np. kredki, karteczki, guziki, pompony, piórka, itp.).

Przygotuj 5 wybranych obiektów, w 5 wybranych kolorach. Ukryj je w pudełku, woreczku lub innym pojemniku.

Wydrukuj załączoną planszę i pokoloruj koła na te same kolory, w jakich są wybrane przez Was przedmioty.

Podczas praktyki losujcie kolejno jeden z przygotowanych przedmiotów, odczytajcie polecenie i poszukajcie wskazanego powodu do wdzięczności.

E-book “Aktywności o wdzięczności” od ParuParo

aktywności o wdzięczności

Ola Neubauer, działająca na Instagramie pod szyldem ParuParo stworzyła wspaniały e-book z kilkunastoma aktywnościami wspierającymi praktykę wdzięczności z dziećmi. Są wśród nich różnego rodzaju zabawy, gry, wyzwania i kolorowanki z wdzięcznością w tle.

Gorąco zachęcam do zapoznania się z tym wspaniałym produktem – E-book Aktywności o wdzięczności”.

Szczerze polecam!


Sam/a widzisz, że istnieje wiele możliwości, aby praktyka wdzięczności z dziećmi była dla Was czymś wyjątkowym. Mam nadzieję, że któryś z pomysłów spodoba się Twoim dzieciom i z radością wprowadzicie wdzięczność do swojego życia. Gwarantuję, że to będzie piękna i wartościowa przygoda!

Koniecznie podziel się w komentarzu, który sposób przypadł Wam najbardziej do gustu!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Twój koszyk
0