Wiosenna uważność z dziećmi na 5 sposobów
Wiosna to idealna pora roku na rozpoczęcie z dziećmi przygody z UWAŻNOŚCIĄ. Przyroda zmienia się każdego dnia, a tym samym pobudza nasze zmysły i sprawia, że z przyjemnością obserwujemy jej codzienne metamorfozy. Aż prosi się, aby wiosenna uważność była właśnie osadzona w kontakcie z naturą.
Poniżej znajdziesz 5 pomysłów na praktykę, która zachęci dzieci do skupienia się na chwili obecnej i wesprze rozwój ich uważności.
Wiosenna uważność z dziećmi
Wykorzystaj 3 pierwsze pomysły podczas spacerów na łonie natury. Wybierzcie się do ogrodu, parku, lasu, na pole lub łąkę. Skupcie się na doznaniach, jakie dostarczają zmysły. Postarajcie się koncentrować uwagę na dokonywanych obserwacjach. 2 ostatnie pomysły dobrze sprawdzą się zarówno na zewnątrz, jak i w domu. Do ostatniego pomysłu dołączony został plakat do pobrania.
1. Obserwacje przyrodnicze
Wiosenne obserwacje sprzyjają rejestrowaniu zmian zachodzących w przyrodzie. Podczas spacerów rozglądajcie się uważnie. Może uda się Wam zauważyć gniazdo ptaków, budowane przez mrówki mrowisko albo pszczoły wyruszające w poszukiwaniu kwiatów. Zwróćcie także uwagę na zmiany zachodzące w świecie roślin. Aby lepiej je zauważać, możecie wybrać kilka roślin, kwiatów, drzew lub krzewów, które postaracie się obserwować każdego dnia (jeśli to możliwe).
Podczas swoich obserwacji starajcie się zauważać, co się zmieniło, czy pojawiło się coś nowego, a może coś zniknęło. Zwróćcie uwagę na poszczególne części obserwowanego obiektu: łodygę, liście, kwiaty, a może nawet nasiona. Zauważcie zmiany ich kolorów, wielkości, kształtów… Poświęćcie im całą swoją uwagę, jakby od niej zależał ich dalszy wzrost!
POMYSŁ DODATKOWY: posadźcie nasiona w doniczce z ziemią i każdego dnia w podobny sposób obserwujcie jej wzrost. Pamiętajcie jednak, aby odpowiednio o nią dbać 😉.
2. Wiosenny koncert
Skupienie uwagi na wrażeniach docierających ze zmysłu słuchu ma niesamowite właściwości wyciszające i wzmacniające koncentrację. Wiosna obfituje w różnego rodzaju dźwięki i odgłosy. Są wśród nich śpiew ptaków, odgłosy owadów, a także dźwięki zjawisk atmosferycznych. A może staniecie się uczestnikami wiosennego koncertu z jeszcze innymi muzykami?
Podczas spaceru zatrzymajcie się w wybranym miejscu. Może zechcecie usiąść lub położyć się wygodnie. Postarajcie się rozluźnić i zatrzymajcie na chwilę wszystkie rozmowy. Wykonajcie kilka spokojnych oddechów. Zamknijcie oczy i wsłuchajcie się w otaczające Was dźwięki. Zwróćcie uwagę na te pojawiające się najbliżej Was… Następnie powoli przenoście uwagę dalej, wyłapując odleglejsze dźwięki… I jeszcze dalej… Pobądźcie tak chwilę we własnej ciszy, słuchając wiosennego koncertu natury.
Następnie wymieńcie się swoimi obserwacjami. Jakie dźwięki były blisko Was? A skąd pochodził dźwięk najodleglejszy? Który z nich podobał się Wam najbardziej, a który najmniej?
3. Boso po trawie
Wiosennej uważności sprzyjają także dotykowe doświadczenia sensoryczne. Spacer na boso nie tylko dostarcza tych wrażeń, ale także wspaniale uziemia i stymuluje receptory znajdujące się na stopach, wspierając funkcjonowanie całego organizmu.
Nie pozostaje więc nic innego jak zdjąć buty i ruszyć boso przez świat 😉.
Ćwiczenie to świetnie sprawdzi się w ogrodzie lub w wybranym miejscu podczas spaceru w inne miejsce. Zdejmijcie buty i poczujcie pod stopami wiosenną trawę. Zauważcie czy jest miękka, czy może pojawiają się w niej jakieś szorstkie, twardsze elementy. Poczujcie, jak Wasza skóra odbiera ten kontakt — może jest to przyjemny masaż, łaskotanie lub chłodny okład. Zwróćcie uwagę, czy coś zmienia się, gdy ten “bosy” spacer trwa dłużej.
Wypróbujcie różne tempo spaceru. Możecie iść powoli stopa za stopą, robić większe kroki, podskakiwać z nogi na nogę lub obunóż, biegać czy kręcić się w kółko. Zauważcie, czy różne sposoby poruszania dostarczają różnych wrażeń.
Koniecznie sprawdźcie także różnice w chodzeniu na boso po rozgrzanej słońcem trawie, schowanej w cieniu, a nawet tej po wiosennym deszczu!
4. Odradzające oddechy
Wiosną przyroda budzi się do życia. Chcąc nie chcąc, jesteśmy jej częścią, więc dobrze, aby nasze samopoczucie też sprzyjało naszemu wzrostowi! Wiosenna uważność z ćwiczeniem oddechowym to kolejna propozycja.
Oddechy połączone z ruchem i wizualizacją zdecydowanie dodadzą mocy wewnętrznej. Możecie wykonywać je podczas spaceru, w otoczeniu pięknej przyrody lub w domowym zaciszu, także wtedy, gdy doświadczacie spadku nastroju czy trudnych emocji.
Wykonując powolny WDECH nosem, rozciągnijcie szeroko ramiona na boki, wyobrażając sobie, że razem z powietrzem pobieracie wspaniałą, wiosenną energię i pewność siebie od odradzającej się przyrody. Podczas długiego i spokojnego WYDECHU ustami, obejmijcie siebie samych ramionami (przytulcie siebie samego lub siebie nawzajem), wyobrażając sobie, jak Wasza wewnętrzna moc zaczyna kiełkować i wzrastać jak najpiękniejsze kwiaty.
Powtórzcie ćwiczenie kilka razy, czując, jak dobre samopoczucie wypełnia Was od środka aż po brzegi.
5. Uważny ruch — wiosenna joga
Wiosenna uważność może być pielęgnowana także poprzez praktykę pozycji jogi. Sprawdzić się tu mogą asany, których kształty kojarzą się ze zjawiskami typowymi dla wiosny.
Praktyka asan (kształtów/ pozycji jogi) sprzyja zatrzymaniu się na chwili obecnej oraz zwiększa świadomość ciała. Pomaga nawiązać z nim kontakt i zaobserwować jego potrzeby.
Przygotowałam dla Ciebie plakat z kilkoma pozycjami, które możecie wykorzystać w wiosennej praktyce.
Naśladujcie pozycje przedstawione na plakacie, starając się wytrwać w nich przez kilka oddechów. Przy pozycji ptaka powtórzcie ćwiczenie na obie nogi. Na koniec zabawy z asanami, weźcie udział w krótkiej relaksacji — połóżcie się luźno na podłodze i pooddychajcie spokojnie kilka razy, skorzystajcie z opowiadania relaksacyjnego lub posłuchajcie relaksacyjnej melodii.
A jeżeli macie ochotę na więcej tematycznych kart z pozycjami jogi, zajrzyjcie koniecznie na stronę SKLEPU.
Wiosna sama zachęca do bycia uważnym. Poprzez praktykę zaproponowanych aktywności, zacznie wzrastać w Was nawyk codziennej uważności, przynosząc ze sobą wiele wartościowych korzyści. Wśród nich pojawi się na pewno więcej wewnętrznego spokoju, lepsze radzenie sobie ze stresem, wzrost samooceny, poczucie wdzięczności i wzrost otwartości na innych.
A może macie już ulubione ćwiczenia uważności, które świetnie sprawdzają się wiosną?
Koniecznie podziel się nimi w komentarzu 🙏