joga rodzinna
Joga dla dzieci,  Materiały do jogi

Joga rodzinna

Czym jest joga rodzinna? Co sprawia, że jest wyjątkowa? Jak ją praktykować i dlaczego w ogóle o niej piszę? Dowiesz się tego wszystkiego z tego artykułu.

Dlaczego joga rodzinna to dobry pomysł na zajęcia dodatkowe?

W ostatnim czasie coraz więcej osób skarży się na to, że mało jest możliwości spędzenia czasu razem z dzieckiem podczas różnego rodzaju zajęć zorganizowanych. Obserwuję tendencję do tego, aby w zajęciach uczestniczyło samo dziecko, a rodzic był biernym obserwatorem, który dowozi tylko dziecko na zajęcia. Zdaję sobie także sprawę, że taka rola jest dla wielu rodziców odpowiednia. Co jednak jeśli rodzic chciałby wspólnie z dzieckiem uczestniczyć w ciekawych aktywnościach?

Jednocześnie często słyszę, że rodzice dwójki lub więcej dzieci mają trudność z tym, aby spędzić czas z poszczególnymi dziećmi sam na sam. Wiadomo, w domu zwykle wtedy obecne jest rodzeństwo, które domaga się uwagi lub inne obowiązki domowe dają o sobie znać. Trudno wtedy skupić całą swoją uwagę na dziecku, które bardzo potrzebuje osobistego kontaktu.

W obu tych przypadkach z pomocą przychodzi joga rodzinna.

To zajęcia, w których uczestniczy dziecko z rodzicem. I co ważne — oboje są równoważnymi uczestnikami. Razem też biorą udział we wszystkich aktywnościach, które zachęcają do kontaktu i skupienia uwagi na sobie nawzajem. Dodatkowo proponowane aktywności wzywają do spontaniczności, obudzenia wewnętrznego dziecka w dorosłych i pobudzają dziecięcą energię. Zajęcia te to świetna zabawa, która niesie ze sobą jednak znacznie więcej.

Co joga rodzinna ma wspólnego z jogą?

Na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że łączy je tylko słowo “joga” w nazwie. Przecież joga dla dorosłych praktykowana jest w ciszy, pełnej koncentracji i skupieniu. Z kolei joga dla rodzin często wypełniona jest śmiechem, hałasem, dużą energią, tańcami i różnego rodzaju zabawami.

Joga rodzinna to zajęcia wielowymiarowe. Z jednej strony wiążą się z ćwiczeniami i zabawami ruchowymi, pełnymi śmiechu i wygłupów, z drugiej dużo w nich uważności, skupienia i wzajemnej bliskości. Pomimo tego, że głównym celem zajęć jest dobra zabawa i spędzenie czasu razem w dobrej atmosferze, zajęcia te podobnie jak joga dla dzieci niosą ze sobą wiele pozytywnych efektów.

➡ Aby poczytać więcej o korzyściach jogi dla dzieci (a tym samym także jogi rodzinnej), zajrzyj na stronę.

Zajęcia jogi rodzinnej mają zatem całkiem sporo punktów wspólnych z tradycyjnie rozumianą jogą. Są wśród nich:

  • praktyka asan — na jodze rodzinnej w głównej mierze pojawiają się asany w parach. Mimo że ich praktyka często wywołuje śmiech i salwy radości, nadal jednak sprzyjają one nawiązywaniu kontaktu z ciałem, budowaniu równowagi i wyciszaniu umysłu;
  • pranajama czy po prostu ćwiczenia oddechowe — podczas rodzinnej praktyki z dziećmi korzystamy tutaj często z dodatkowych rekwizytów i wizualizacji. Cel pranajamy jest jednak osiągany: dążymy do spowolnienia i wydłużenia oddechu, koncentracji uwagi i odnalezienia spokoju;
  • uważność — to także istotny element zajęć jogi rodzinnej. Bardzo ważnym celem jogi rodzinnej jest budowanie uważności na siebie nawzajem. Nie tylko więc wsłuchujemy się w ciało, oddech i zmysły, ale także dzielimy się emocjami, praktykujemy wdzięczność i życzliwość.
  • wartości (Jamy i Nijamy) – poza zabawą, asanami, oddechem i uważnością, na zajęciach dbamy o to, aby rozwijać właściwe, pełne szacunku nastawienie do siebie oraz całego świata;
  • medytacja i relaksacja — mimo dużej dziecięcej energii, na jodze rodzinnej pojawia się spokojna relaksacja oraz elementy medytacji (dostosowane do możliwości dzieci).

Elementy zajęć jogi rodzinnej

Zajęcia jogi rodzinnej są bardzo podobne w swojej strukturze do zajęć jogi dla dzieci. Jedyna różnica polega na tym, że tutaj ćwiczenia odbywają się zazwyczaj w parze rodzic + dziecko. Ważnym elementem zajęć jest także dążenie do pogłębiania relacji i wzmacniania więzi między nimi. Nie tylko ciekawie i aktywnie spędzacie razem czas, ale także dbacie o wzajemne relacje!

Na zajęciach jogi rodzinnej pojawiają się:

  • zabawy ruchowe — służące integracji całej grupy, budowaniu zaufania, rozgrzewce i podniesieniu energii,
  • ćwiczenia oddechowe — zarówno takie z obserwacją zmian w ciele swoim i partnera, jak i z rekwizytami: piórkami, pomponami, bańkami,
  • praktyka uważności — głębokie spojrzenia w oczy, wsłuchiwanie się w bicie serca, poznawanie otoczenia za pomocą zmysłów, przyglądanie się emocjom, praktyka wdzięczności i życzliwości,
  • relaksacja — idealny moment na odpoczynek we wzajemnych objęciach, bliskość i rozluźnienie po ćwiczeniach,
  • rodzinna twórczość artystyczna — kolorowanie i układanie mandali. To także projekty z uważnością w tle, zorientowane na rodzinnych wartościach, marzeniach, doświadczeniach, mocnych i słabych stronach, itp.
  • praktyka wdzięczności i życzliwości — może mieć miejsce pomiędzy wszystkimi uczestnikami, dzięki czemu spaja grupę i sprzyja tworzeniu społeczności.

A może rodzinna praktyka jogi w domu?

Jeżeli w Twojej okolicy nie odbywają się zajęcia jogi rodzinnej, możecie spróbować praktykować samodzielnie w domowym zaciszu. Co prawda trudniej będzie wtedy pobyć sam na sam, ale wspólna praktyka całej rodziny też może być wartościowym doświadczeniem!

Na rynku jest wiele książek z różnymi pomysłami i ćwiczeniami, z których możecie skorzystać — w jednym z kolejnych artykułów przedstawię te, które polecam najbardziej. Póki co, zapraszam Cię serdecznie do zapoznania się z materiałami, które znalazły się w ofercie Skarbów Jogi dla Dzieci.

Pudełka Skarbów Jogi

boxy kreatywne Cztery pory roku

Aby ułatwić Ci samodzielną praktykę jogi z dziećmi, przygotowałam Pudełka Skarbów Jogi. To boxy kreatywne wypełnione aktywnościami do praktyki asan, uważności, ćwiczeń oddechowych, relaksacji i zabaw kreatywnych. W ofercie są 4 Pudełka, w których zadania zostały zorientowane wokół 4 pór roku. Karty z opisami aktywności z Pudełka Skarbów Jogi pomogą Ci skonstruować pełną rodzinną praktykę jogi!

Dobrym wstępem do rodzinnej praktyki jogi, może być sama praktyka uważności. Weź udział w wyzwaniu “Rodzinna uważność”!

Wyzwanie RODZINNA UWAŻNOŚĆ

Rodzinna uważność to wydarzenie, które ma na celu zachęcenie rodzin do codziennej praktyki uważności oraz pokazanie, że to wcale nie musi być trudne i skomplikowane zadanie. Kilka minut dziennie wystarczy, aby uważność zaczęła pojawiać się w Waszym życiu, niosąc ze sobą pozytywne efekty.

Wyzwanie będzie miało miejsce od 15 do 20 maja 2022.

Osoby, które zapisały się na wyzwanie i potwierdziły zapis, otrzymają ode mnie wiadomości e-mail ze wskazówkami dotyczącymi rodzinnej praktyki z dziećmi oraz co najmniej 15 pomysłów na ćwiczenia do wykorzystania każdego dnia rano, po południu i wieczorem.

Nie zwlekaj, zapisz się już teraz ->
Joga rodzinna to wspaniałe doświadczenie. Jeżeli mieszkasz w Katowicach, Dąbrowie Górniczej lub okolicach i chciałabyś/byś wziąć udział w zajęciach, napisz do mnie, to wskażę Ci, gdzie możemy się spotkać!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Twój koszyk
0