kolonie z jogą
Joga dla dzieci

Joga dla dzieci na koloniach i obozach

Czy wiesz, że joga dla dzieci to nie tylko pozalekcyjne zajęcia dodatkowe bądź takie wzbogacające plan dnia w przedszkolu lub szkole. Ich potencjał można wykorzystać w wielu innych miejscach. Poszczególne ćwiczenia sprawdzą się nie tylko w domu podczas wspólnej praktyki jogi rodzinnej z dziećmi). Jogowe aktywności będą atrakcją także przy innych okazjach takich jak imprezy okolicznościowe. Joga dla dzieci świetnie sprawdzi się także na wakacyjnych koloniach i obozach.

Jeżeli pracujesz z dziećmi, to pewnie zauważasz wzrastające zainteresowanie zajęciami jogi dla dzieci. Głęboko wierzę w to, że nie chodzi tu tylko o chwilową modę, ale o dostrzeżenie rzeczywistych korzyści, jakie niesie praktyka dzieciom. Kierując się nimi, warto rozważyć włączenie zajęć jogi lub ich elementów do planowanych aktywności podczas kolonii, obozów czy półkolonii.

👉 Pobierz bezpłatny scenariusz i sprawdź, czy joga dla dzieci jest czymś dla Ciebie i Twoich wychowanków!

joga dla dzieci dzień sportu

Po co joga na wakacyjnych wyjazdach?

Wykorzystanie jogowych aktywności podczas zorganizowanych wyjazdów lub zajęć wakacyjnych może być korzystne z wielu powodów:

 1. ORYGINALNOŚĆ OFERTY
  Jeżeli organizujesz wyjazdy lub półkolonie dla dzieci, pewnie szukasz ciekawych pomysłów, które uatrakcyjnią ofertę tak, aby skierować do siebie nowych klientów. Tak, jak pisałam powyżej, zajęcia jogi coraz bardziej zyskują na popularności. Włączając ich elementy do planowanych przez Ciebie wyjazdów, na pewno zwiększysz ich atrakcyjność i pozytywnie wpłyniesz na ich przebieg.
 2. ZADBANIE O DOBRE SAMOPOCZUCIE DZIECI
  Bywa, że wakacyjne wyjazdy bez rodziców bywają dla dzieci doświadczeniem wywołującym trudne emocje. Pojawia się tęsknota, płacz i poczucie osamotnienia. Zajęcia jogi nie tylko są źródłem dobrej zabawy i pozytywnej energii, ale także dostarczają narzędzi do radzenia sobie z emocjami. Jako opiekun nie będziesz musiała zastanawiać się, jak pomóc wyciszyć się dzieciom. Zamiast tego sięgniesz po ćwiczenia oddechowe lub aktywności związane z uważnością i sprawnie zadbasz o dziecięcy spokój.
 3. UATRAKCYJNIENIE AKTYWNOŚCI
  Nie ulega wątpliwości, że pewne gry i zabawy ruchowe nigdy nie stracą na popularności i zawsze będą cieszyć dzieci. Równocześnie uczestnicy wakacyjnych wyjazdów oczekują też nowości i efektu WOW! Czegoś, z czym się jeszcze nie spotkali, co ich zaskoczy i bezgranicznie zaangażuje. Ćwiczenia związane z jogą dla dzieci będą stanowić fantastyczne urozmaicenie typowych kolonijnych i obozowych aktywności. Nie tylko wzbudzą pozytywną energię, ale także zintegrują grupę, pomogą jej się wyciszyć i zrelaksować po dniu pełnym wrażeń.
 4. ZADBANIE O PERSONEL
  Przebywanie z grupą dzieci 24 godziny na dobę przez kilka(naście) dni to nie lada wyzwanie! Do tego dochodzi uważność na potrzeby wychowanków i zapewnianie atrakcji. Liczba bodźców, hałas i konieczność ciągłego skupienia mogą być wyczerpujące. Na szczęście ćwiczenia związane z jogą przysłużą się nie tylko dzieciom, ale także opiekunom kolonijnym. Wspólna praktyka uważności, zanurzenie w oddechu czy relaksacja pozytywnie wpłyną na samopoczucie dorosłych, przynosząc im chwile wytchnienia!

Jak wprowadzić jogę dla dzieci na koloniach i obozach?

Joga dla dzieci na koloniach i obozach może pojawiać się jako pełne zajęcia lub ich elementy (pojedyncze aktywności). Więcej o tym, jak wyglądają zajęcia jogi, pisałam w tym artykule <-. A jeżeli chciałabyś zapoznać się z przykładowym scenariuszem takich zajęć, pobierzesz go, wypełniając formularz dostępny pod przyciskiem poniżej. Znajdziesz w nim jasne objaśnienia poszczególnych aktywności oraz wszystko to, co potrzebne, by przeprowadzić ciekawe i angażujące zajęcia.

joga dla dzieci dzień sportu

Więcej gotowych opracowań zajęć na różne tematy znajdziesz w sklepie Skarbów jogi dla dzieci.

Propozycje ćwiczeń do wykorzystania

Jeżeli bliżej Ci jednak do wykorzystania elementów jogi dla dzieci podczas kolonii, półkolonii i obozów, sprawdź, po jakie ćwiczenia i kiedy warto sięgać:

 • rundka życzliwości na początek dnia, w trakcie której mówimy do siebie miłe rzeczy, wymieniamy się przyjaznymi gestami i uśmiechami;
 • gry i zabawy z kartami z pozycjami jogi – sprzyjają pozytywnym relacjom w grupie, rozładowują energię i pozytywnie wpływają na postawę ciała. Świetnie sprawdzą się w deszczowe dni, gdy trudno o aktywności na powietrzu;
 • praktyka asan w parach – sprzyja kontaktom między wychowankami, skłania do współpracy i lepszego poznawania się, jest źródłem śmiechu i dobrej energii;
 • oddechy kojące trudne emocje – różne ćwiczenia oddechowe skłaniające do skoncentrowania się na kolejnych oddechach, pomagające się wyciszyć i uspokoić. Można wykorzystywać do nich akcesoria takie jak piórka, bańki mydlane itp., różnego rodzaju gesty lub dźwiękonaśladownictwo;
 • koncentracja na doznaniach płynących ze zmysłów (skupienie na dźwiękach, uważne jedzenie, wyszukiwanie kolorów, itp.) – aktywności zatrzymujące w chwili obecnej i pomagające wsłuchać się w sygnały docierające do ciała,
 • rozmowy o emocjach – wszelkie aktywności służące obserwacji swoich emocji, nauce ich wyrażania we właściwy sposób i budowaniu uważności na stany innych osób;
 • skan ciała – wsłuchanie się w sygnały docierające z ciała i jego rozluźnienie,
 • relaksacja podczas kolorowania lub układania mandali – zaangażowanie w aktywności twórcze sprzyja wyciszeniu i relaksowi, a także ekspresji własnej osoby;
 • relaksacja przy opowieściach relaksacyjnych pomagająca dzieciom rozluźnić zmęczone mięśnie, wyciszyć umysł i przygotować się do pójścia spać;
 • praktyka wdzięczności na koniec każdego dnia – pomoże dzieciom przywołać pozytywne doświadczenia i się na nie ukierunkować.

Powyższa lista nie wyczerpuje możliwości wprowadzania jogi podczas zorganizowanych wyjazdów wakacyjnych dla dzieci. Tak naprawdę każda aktywność związana z jogą i uważnością może znaleźć się w programie kolonii, półkolonii i obozów.

Nie zastanawiaj się! Działaj!

📍Więcej pomysłów na ciekawe i angażujące wychowanków ćwiczenia, zabawy i aktywności znajdziesz w moich materiałach dostępnych w sklepie. Pamiętaj, że mimo iż poszczególne scenariusze koncentrują się wokół świąt (nie)typowych, można sięgać po nie niezależnie od daty w kalendarzu! Wykorzystasz je więc także z powodzeniem na swoich wyjazdach wakacyjnych!

joga dla dzieci dzień sportu

A jeżeli chcesz zobaczyć, jak mogą wyglądać zajęcia jogi, koniecznie pobierz scenariusz<-.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Twój koszyk
0