materiały do jogi dla dzieci
Joga dla dzieci,  Materiały do jogi

Niezbędnik instruktora – materiały do jogi dla dzieci

Joga dla dzieci przybiera na popularności i mimo że do pewnych jej obszarów nie są niezbędne specjalne materiały, na rynku pojawia się coraz więcej akcesoriów do zajęć, tematycznych książek i elementów dedykowanych tym zajęciom.  Materiały do jogi dla dzieci są bardzo różnorodne, a dzięki nim zajęcia stają się dla dzieci bardziej atrakcyjne i interesujące. 

Większa dostępność materiałów i akcesoriów sprawia, że na początku przygody z jogą dla dzieci, trudno zdecydować się, które z nich sprawdzą się najlepiej i od których warto zacząć. Wiem, że może być to stresujące dla początkujących instruktorów czy rodziców chcących zaangażować dzieci w praktykę.

Sama przez to przechodziłam i w pierwszym roku działalności miałam wrażenie, że potrzebuję wszystkiego, najlepiej na już! Na szczęście po 1,5 roku regularnego prowadzenia zajęć, udało mi się stworzyć listę materiałów, które sprawdzają się najlepiej i po które dzieci chętnie sięgają zawsze! Tak też powstał niezbędnik instruktora, czyli top 10 materiałów do jogi dla dzieci. 

Materiały do jogi dla dzieci

Od razu dodam, że w zestawieniu znalazło się 10 moich ulubionych materiałów, na które “moje jogowe dzieci” reagują najlepiej. Może być tak, że w twoim przypadku inne sprawdzą się lepiej. W każdym razie możesz wypróbować moje propozycje: i ocenić, czy dla Ciebie też są dobre.

W “Top 10 “uwzględniłam akcesoria wzbogacające poszczególne aktywności z dziećmi, ale także książki, z których regularnie korzystam i które są bardzo wspierające i przydatne podczas zajęć. Wymienione niżej materiały są zazwyczaj w mojej torbie, z którą przybywam na zajęcia. 

Top 10

klepsydra żelowa

1. Klepsydra żelowa

Inaczej nazywana klepsydrą z płynem czy klepsydrą wodną. Świetnie sprawdza się podczas ćwiczeń uważności (mindfulness) do skupiania uwagi na doznaniach docierających ze zmysłu wzorku i podczas relaksacji.

piłka sferyczna

2. Piłka sferyczna

Piłka ma swoją niezastąpioną rolę podczas uświadamiania dzieciom etapu oddechu: wdechu i wydechu. Za pomocą piłki można zaprezentować, jak reaguje nasza klatka piersiowa i brzuch w trakcie poszczególnych faz oddechu.

bańki mydlane

3. Bańki mydlane

To następne ulubione materiały do jogi dla dzieci. Świetnie sprawdzają się przy ćwiczeniach oddechowych służących wydłużeniu wydechu. Dodatkowo pozytywnie wpływają na rozwój uważności i koncentracji.

kolorowe pompony

4. Pompony

W różnych kolorach i różnej wielkości. Idealne do doskonalenia oddechu, a także niesamowicie przydatne przy jodze nóg - do ćwiczeń wzmacniających stopy i zapobiegających wadom postawy i płaskostopiu.

piłeczki do masażu

5. Piłeczka z kolcami

Oraz wszelkiego rodzaju masażery do ciała. Sprawdzają się podczas masażu relaksacyjnego oraz wspierania integracji sensorycznej. Dzieci zazwyczaj wyciszają się i rozluźniają podczas automasażu lub masażu wzajemnego.

poduszki relaksacyjne dla dzieci

6. Poduszka relaksacyjna na oczy

Ten element zajęć jogi jest bardzo lubiany, szczególnie przez dzieci, które dłużej uczęszczają już na zajęcia i odkryły pozytywny wpływ relaksacji. Poduszeczka pomaga ograniczyć dopływ bodźców do oczu, delikatnie je obciążając, co wspiera wyciszenie i zrelaksowanie całego ciała i umysłu.

dzwonek koshi ziemia

7. Dzwonek Koshi

Zdecydowanie ulubiony instrument muzyczny i bardzo ważny element koncertów relaksacyjnych. Sprawdza się nie tylko podczas relaksacji, ale także podczas ćwiczeń uważności.
Dostępne są 4 dzwonki Koshi, których tony odpowiadają czterem żywiołom.

karty Moja joga

8. Karty z pozycjami jogi

W zestawieniu wykorzystałam karty "Moja Joga" autorstwa Justyny Dulny.
Mimo że praktyka asan może przebiegać bez żadnych materiałów, karty z pozycjami wspaniale ją wzbogacają i czynią z niej świetną zabawę. Odgrywają swoją rolę nie tylko podczas prezentacji konkretnych pozycji, ale także w różnego rodzaju grach i zabawach.

W jednym z kolejnych artykułów przedstawię różne zestawy kart dostępnych na rynku, a póki co, zapraszam do zapoznania się z tematycznymi zestawami, dostępnymi w sklepie:

książka jesteś kimś wyjątkowym

9. Książka "Relaksacje dla dzieci. Jesteś kimś wyjątkowym"

Zarówno pierwsze jak i druga część "Relaksacji dla dzieci" Magdaleny Brody idealnie sprawdzają się podczas praktyki z dziećmi. Opowieści przenoszą uczestników zajęć w ciekawe miejsca, jednocześnie wspierając ich rozwój emocjonalny i społeczny.

książka Moja supermoc

10. Książka "MOJA SUPERMOC. Uważność i spokój żabki"

Pozycja Eline Snel, która nigdy mnie nie zawiodła i w której nieustannie odnajduję wiele inspiracji do zajęć z dziećmi. Opisane w niej aktywności nie tylko wspierają uważność, ale także pozytywnie wpływają na nastawienie do świata i innych ludzi.
Więcej o wspomnianej pozycji możesz przeczytać w poście w moich mediach społecznościowych:

Czy muszę mieć to wszystko od razu?

NIE! Aby praktykować jogę z dziećmi, nie musisz mieć tego wszystkiego i na pewno nie musisz mieć tego od razu. Na początku warto próbować i testować. A w międzyczasie systematycznie rozwijać “swoją skrzynkę z materiałami” i doskonalić swój warsztat. 

Kupując wszystko od razu łatwo się zagubić i zapomnieć o tym, że nie zawsze najważniejsza jest różnorodność i wielość elementów, a odpowiadanie na potrzeby dzieci. Czasem możemy wykorzystać te same materiały do jogi dla dzieci kilka razy w różnych konfiguracjach czy tematach. Czasami na zajęciach nie będą potrzebne nam dodatkowe elementy. Na pewno warto rozmawiać z dziećmi i sprawdzać, czego w danym momencie potrzebują. Warto także poznawać ich opinie i dowiadywać się, które materiały przynoszą im najwięcej radości.

Bo to przecież RADOŚĆ jest najlepszym motywatorem  do działania i jednocześnie efektem praktyki. 

Jakie materiały do jogi dla dzieci sprawdzają się u Ciebie najlepiej?

A może działasz już w temacie jogi dla dzieci? Jakie materiały sprawdzają się u Ciebie najlepiej? Co dzieci lubią najbardziej? Jak wygląda Twój niezbędnik instruktora?

Podziel się w komentarzu i stwórzmy wspólnie bazę materiałów do jogi dla dzieci.

2 komentarze

  • Joanna

    Świetne pomoce. Polecam również kolorowe piórka, balony, słomki,tiulowe materiały, bączek dla dzieci, naturalne materiały np.suche liście ( wydają charakterystyczny dźwięk przy gnieceniu), kasztany.Z literatury;”Self-Reg” Opowieści dla dzieci “O tym, jak działać, gdy emocje biorą górę” Agnieszki-Stążak Gawrysiak.”Joga dla najmłodszych”Lorena Pajalunga z przepięknymi ilustracjami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Twój koszyk
0