Wiele z nas czeka na lato i z radością celebruje jego nadejście. Dłuższe dni, więcej słońca, wyższe temperatury, których jesteśmy spragnieni po miesiącach zimna i szarugi. Bywa jednak, że temperatury stają w pewnym momencie za wysokie i znacznie utrudniają prowadzenie zajęć dla dzieci. Gorąc daje się we znaki wszystkim, powodując spadek energii, rozdrażnienie czy brak koncentracji. W tym artykule podrzucę Ci kilka pomysłów na to, jak może wyglądać joga dla dzieci podczas upałów.
Zaproponuję Ci kilka aktywności, które pomogą się Wam ochłodzić i odpocząć, a także skorzystać z dobrodziejstw praktyki asan bez konieczności angażowania w to dużego wysiłku energetycznego.
Ale zanim przejdę do konkretów, przypominam, że wielka wyprzedaż Pudełek Skarbów Jogi trwa tylko do 21 lipca. Po tej dacie produkty te znikają na stałe ze sprzedaży! Nie zwlekaj, zgarnij je teraz i to, aż 20 % taniej!
Joga dla dzieci podczas upałów – 6 sprawdzonych ćwiczeń i aktywności
Chłodzący oddech
To ćwiczenie oddechowe pomoże Wam schłodzić swoje ciało i poczuć przyjemny chłód na języku. Usiądźcie wygodnie z wyprostowanymi plecami. Możecie przymknąć oczy, aby jeszcze lepiej skoncentrować się na oddechu. Aby wykonać to ćwiczenie konieczna będzie umiejętność zwinięcia języka w rurkę.
- Wysuńcie lekko język z ust i zwińcie go w rurkę.
- Wykonajcie wdech ustami, prowadząc powietrze przez zwinięty język.
- Zróbcie wydech przez nos.
- Powtórzcie ćwiczenie kilka razy, aż poczujecie przyjemny chłód rozchodzący się po waszym wnętrzu.
Sięgajcie po to ćwiczenie zawsze wtedy, gdy przyda się zatrzymanie w chwili obecnej i ochłodzenie.
Oddech z bańkami mydlanymi
Bańki mydlane to rekwizyt, który jest lubiany przez dzieci w każdym wieku. Sprawdza się szczególnie dobrze w upały, ponieważ rozpryskujące się na odkrytym ciele bańki przynoszą trochę ochłody. Dodatkowo ćwiczenie z bańkami wspiera koncentrację, wyciszenie i zapanowanie nad emocjami. Szczególnie dobrze sprawdza się wersja bańkowej zabawy, w trakcie której staramy się wydmuchać jak największą bańkę. Potrzeba do tego sporo skupienia oraz zapanowania nad oddechami. Wydechy muszą spokojne, powolne i długie. A takie oddechy bardzo dobrze wpływają na samopoczucie organizmu i pomagają poradzić sobie z otaczającym ciepłem.
Obserwacja topniejącej kostki lodu
To ćwiczenie uważności przyniesie wymarzoną ochłodę. W zależności od możliwości, jakie masz na zajęciach, możesz zaprosić dzieci do wzrokowej obserwacji kostki lodu umieszczonej w jakiejś miseczce. Wierzę w to, że już przyglądanie się temu, jak topnieje lód, może sprzyjać ochłodzie 😉. Bądź możesz umożliwić uczestnikom obserwację tego procesu, angażując także zmysł dotyku. Przygotuj po kostce lodu i miseczce dla każdego dziecka, bądź jeden zestaw, który będziecie przekazywali sobie z rąk do rąk.
Zachęć dzieci do obserwacji tego, co dzieje się z kostką lodu w ciepłym otoczeniu. Kontrolujcie zwiększający się poziom wody, sprawdźcie, co stanie się, gdy zamkniecie kostkę w rozgrzanych dłoniach. Poczujcie też, jak lód wpływa na waszą skórę, jak zmienia jej temperaturę. Sprawdźcie także inne odczucia, jakie towarzyszą wam w trakcie tego uważnościowego eksperymentu.
Standardowe asany w wersji na leżąco
Upał, nie upał, ale poruszać się warto… Ciężko się jednak zmobilizować do wykonywania asan wymagających wysiłku, równowagi i mocnej koncentracji. A gdyby tak „położyć” znane asany stojące i równoważne i wykonać je z poziomu horyzontalnego? A jednocześnie nadal odczuwać płynące z nich korzyści? Spróbujcie położyć się na plecach i na leżąco wykonać takie pozycje jak:
- drzewo,
- wojownik III,
- trójkąt,
- dłoń do dużego palca stopy,
- orzeł,
- krzesło,
- bogini,
- półksiężyc.
Może ci się wydawać, że taka zmiana płaszczyzny jest czymś skomplikowanym. Wystarczy jednak, że leżąc, postaracie się odwzorować kształt danej pozycji, układając odpowiednio części ciała. Taki układ będzie wymagał znacznie mniej wysiłku niż ten wykonywany na stojąco, a pomoże trochę rozruszać i rozciągnąć ciało.
Oczywiście w trakcie upałów warto sięgać także po pozycje służące typowo relaksowi. Niezastąpione będą tutaj asany: szczęśliwego dziecka, śpiącego dziecka, krokodyla, czy martwego ciała.
A jeśli moc was wzywa, wykonujcie każdą inną pozycję, na którą macie ochotę lub której potrzebuje wasze ciało.
Wizualizacja chłodu
Kiedy temperatura otoczenia jest bezlitosna i nie pozwala na wytchnienie, warto przenieść się do świata wyobraźni i stworzyć sobie świat, w którym ochłoda jest możliwa. Możecie wyobrazić sobie zimowy krajobraz, wybrać się na wycieczkę na Biegun Północny lub Antarktydę. Tworząc opowieść, uwzględnij w niej dużo nawiązań do wrażeń płynących ze zmysłów, np. czujesz na sobie chłód śniegu/ lodu, obserwujesz wielkie lodowe rzeźby, czujesz, jak twoje ciało drży z zimna, słyszysz skrzypienie śniegu pod stopami, itp. Niech ta wizualizacji pozwoli wam na zanurzenie się w zimnym, mroźnym otoczeniu i doświadczenie chłodu, którego teraz tak bardzo potrzebujecie.
👉 Jeżeli chciałabyś otrzymać gotowy tekst takiej relaksacji z wizualizacją chłodu, koniecznie daj znać w komentarzu pod artykułem. Przygotuję go dla Ciebie.
Sięgajcie po tę wizualizację w ramach relaksacji na koniec zajęć bądź w dowolnym momencie, gdy czujecie, że upał uniemożliwia wam czerpanie z nich radości.
Czego potrzebuje moje ciało?
Możecie sięgnąć po tę aktywność w ramach relaksacji, bądź na początku zajęć, aby lepiej odnaleźć się w towarzyszących wam potrzebach. Usiądźcie lub połóżcie się w wygodnej pozycji, przymknijcie oczy i skupcie się przez moment na spokojnych oddechach. Następnie zachęć dzieci do poczucia, jak czuje się wybrana część ciała (nogi, biodra, brzuch, ramiona, głowa, itp.). Kolejno zastanówcie się, czego może ona potrzebować w tym momencie i jak można jej to dać. Jeżeli dany sposób zaspokojenia potrzeby jest osiągalny, zachęć dzieci do jego zastosowania. Kontynuujcie obserwację kolejnych części ciała i próby zaspokajania ich potrzeb. Wierzę, że to ćwiczenie pomoże wam poprawić samopoczucie przegrzanego ciała i sprzyjać będzie jego relaksacji.
Mam nadzieję, że zebrane powyżej aktywności pomogą wam cieszyć się praktyką jogi także w trakcie upałów. Jestem bardzo ciekawa, które ćwiczenie najbardziej przypadło wam do gustu. Koniecznie podzielcie się swoim „number one” w komentarzu pod artykułem. Podobnie daj mi tam znać, jeśli przyda Ci się gotowy tekst wizualizacji chłodu, abym wiedziała, czy go przygotowywać.
☀️ Pamiętajcie też o odpowiednim nawodnieniu i osłonie przeciwsłonecznej, jeśli decydujecie się na praktykę na zewnątrz! A jeżeli dopiero wybieracie się na wakacyjne wyjazdy, koniecznie zajrzyj do poprzedniego artykułu, w którym opisałam aktywności, które sprawdzą się podczas podróży.
Pamiętaj także, proszę, że Pudełka Skarbów Jogi są dostępne w sklepie tylko do 21 lipca!