zimowa uważność
Joga dla dzieci,  Mindfulness

Zimowa praktyka uważności na 5 sposobów

Chyba większość z nas czeka już na wiosnę, a tymczasem zima w pełni. Nie narzekajmy zatem na jej obecność, tylko wykorzystajmy jej walory najlepiej, jak się da! Zimowa praktyka uważności wspaniale wypełni ostatnie zimowe tygodnie.

Zapraszam dzisiaj do zapoznania się z 5 pomysłami na zimową praktykę uważności. Poszczególne ćwiczenia pomogą skupić się na doznaniach płynących z ciała, zrelaksować się, wziąć spokojny oddech i zajrzeć w głąb siebie.

Praktyka asan jest także świetnym sposobem na wzmocnienie uważności. Aby uczynić ją ciekawszą, możesz pobrać PLAKAT Z ZIMOWYMI ASANAMI, które pomogą Wam zatrzymać się w chwili obecnej i skoncentrować na swoich ciałach.

👉 Jeżeli masz ochotę wprowadzić uważność i praktykę jogi do codziennego życia, pewnie zainteresują Cię gotowe materiały w sklepie Skarbów jogi dla dzieci.

Kliknij obrazek, aby dowiedzieć się więcej ⤴︎

Zimowa praktyka uważności na 5 sposobów

Zaproponowane pomysły wiążą się z elementami praktyki mindfulness: pogłębionym oddechem, nawiązaniem kontaktu ze swoim ciałem i doznaniami płynącymi ze zmysłów.

Zapraszając dzieci do praktyki uważności i jogi, staraj się podążać za ich potrzebami i możliwościami. Bardzo łatwo zniechęcić dzieci do tego rodzaju aktywności, jeśli wprowadzamy je w niewłaściwy sposób. Więcej pisałam o tym w artykule <-.

1. Oddychanie z kulą śnieżną

To ćwiczenie oddechowe pomoże uspokoić oddech, oczyścić myśli i złapać dystans do pojawiających się zdarzeń.

Usiądźcie w spokojnym miejscu, wyprostujcie plecy i przymknijcie oczy. Wyobraźcie sobie, że w Waszych brzuchach podczas powolnego wdechu rosną ogromne śnieżne kule. Brzuchy wysuwają się do przody, a kule powiększają się i zbierają ze sobą wszystkie troski i zmartwienia. Gdy kule wypełniają już całe brzuchy, wstrzymajcie na moment oddech. Następnie wyobraźcie sobie, że powolny wydech topi kule, a wraz z nim usuwa wszystkie trudne myśli i doświadczenia.

Wdech – kula rośnie i zbiera to, co nam nie służy…

Wydech – kula się topi, a wraz z nią smutki, wątpliwości i zmartwienia…

Powtórzcie kilka takich oddechów, aż poczujecie, że spokój wraca do Waszych głów.

2. Spacer w zwolnionym tempie

Zimą cała przyroda zatrzymuje się i zapada w sen… Człowiek, chyba jako jedyne stworzenie, próbuje walczyć z rytmem pór roku i zachowywać aktywność przez cały rok… A jakby tak zwolnić, chociaż na chwilę?

Wybierzcie się na zimowy spacer w otoczeniu przyrody… Obierzcie znacznie wolniejsze tempo niż zwykle… Postarajcie się poczuć każdy krok. Zwróćcie uwagę na moment, w którym pięta, następnie śródstopie, a w końcu palce dotykają podłoża… Jeżeli na ziemi leży śnieg, wsłuchajcie się w dźwięki, jakie powstają pod Waszymi stopami… Obserwujcie dokładnie każdy krok…

Spacerując powoli, postarajcie się wdychać spokój płynący z natury… Niech przeniknie wszystkie Wasze komórki i zostanie w Was na dłużej… Krok za krokiem… Oddech za oddechem…

Możecie zaangażować także inne zmysły… Przyjrzyjcie się śniegowi, soplom lodu, obrazom narysowanym przez mróz… Możecie je dotknąć i zbadać dokładnie…

Usłyszcie inne zimowe dźwięki… Może dotrze do Was szum wiatru lub skrzypnięcia zamrożonej powierzchni…

Niech spacer trwa jak najdłużej i przebiega jak najwolniej… To chwila na poddanie się rytmowi przyrody, na bycie jej częścią i działanie według jej praw.

3. Zimowa relaksacja wg Jacobsona

Zimowa uważność może polegać także na poczuciu poszczególnych części ciała i ich dokładnym rozluźnieniu. Idealnie sprawdzi się tutaj relaksacja według Jacobsona, która polega na naprzemiennym napinaniu i rozluźnianiu grup mięśni. Aby uczynić relaksację bardziej “obrazową” dla dzieci, można zachęcać je do wyobrażania sobie, że poszczególne części ciała zamarzają, kiedy je napinamy, a później roztapiają się, gdy je rozluźniamy.

Aby umożliwić Ci wzięcie udziału w relaksacji razem z dziećmi, nagrałam odpowiednią narrację. Możesz obejrzeć ją tutaj ⤵️

4. Uważne jedzenie

Zima to także różnego rodzaju pyszne przekąski i łakocie. A gdyby tak spróbować zjeść je angażując wszystkie zmysły z pełną uważnością. Uważne jedzenie, jak nic innego, skupia dziecięcą uwagę i pomaga im się wyciszyć.

Wybierz Waszą ulubioną “przegryzkę” – mogą to być suszone owoce, orzechy, pomarańcze, pierniczki,

Zaproś dzieci do uważnego jedzenia, prowadząc je przez poszczególne jego etapy:

  1. Połóżcie na dłoni wybrany smakołyk. Przyjrzyjcie mu się dokładnie z każdej strony. Jak wygląda? Jaki ma kształt? Jaki ma kolor? Zwróćcie uwagę na znaki szczególne, których nigdy wcześniej nie zauważyliście.
  2. Skupcie się teraz na wrażeniach, jakie pozostawia zmysł dotyku. Czy przekąska jest twarda czy miękka, ciepła czy zimna, gładka czy szorstka?
  3. Zbliżcie smakołyk do ucha i delikatnie pogłaszczcie go palcem. Czy coś słychać? Czy powstają jakieś dźwięki?
  4. Powąchajcie go teraz. Jak pachnie? Co przypomina Wam ten zapach?
  5. Zbliżcie przekąskę do ust i poczujcie, jakie wrażenia na nich zostawia.
  6. Następnie odgryźcie kawałek i zbadajcie go dokładnie w ustach… Co zauważacie? Czujecie jego twardość lub miękkość? Czy jest soczysty? Czy możecie poczuć już jego smak? Jak odczuwa go Wasz język?
  7. Następnie rozgryźcie kawałek i sprawdźcie, czy uda Wam się odkryć coś nowego.

Kontynuujecie uważne jedzenie tak długo, jak macie ochotę. Możecie wykorzystać do niego różne pokarmy i potrawy. Może zdecydujecie się zjeść w ten sposób wybrany posiłek?

5. Zimowa praktyka asan

Praktyka asan skłania do skupienia całej uwagi na ciele oraz pomaga rozwijać jego świadomość. Na załączonym plakacie umieszczone zostały zimowe interpretacje znanych pozycji jogi. Możecie wykonywać je, kiedy tylko macie ochotę i gdziekolwiek sobie zamarzycie. Praktyka na śniegu w nieprzemakalnych ubraniach może być ciekawym doświadczeniem.

Plakat do druku w formacie PDF

Naśladujcie ułożenie ciała w poszczególnych asanach. Postaracie się skoncentrować całą uwagę na tym, co odczuwają poszczególne jego części. Czy zaproponowane kształty są dla Was wygodne? Jakie emocje pojawiają się podczas ich wykonywania? Zanurzcie się w pełni w odczuciach, które do Was docierają, jednocześnie nie próbując na nie wpływać.

Udanych obserwacji!

👉 Jeśli poczujecie, że praktyka asan z ilustracjami, to coś, co sprawdza się w Waszej rodzinie, możecie zapoznać się z zestawami kart znajdującymi się w ofercie sklepu Skarbów Jogi dla Dzieci <-.

Mam nadzieję, że praktyka uważności pomoże Wam cieszyć się jeszcze przez chwilę zimą i urozmaici oczekiwanie na wiosnę.

Jeżeli czujesz, że przyda Ci się więcej inspiracji do praktyki jogi i uważności z dziećmi, koniecznie zajrzyj do sklepu:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Twój koszyk
0