joga dla dzieci kurs
Joga dla dzieci

Joga dla dzieci – kursy instruktorskie i szkolenia pokrewne


Joga dla dzieci staje coraz bardziej popularna i doceniania ze względu na liczne korzyści, jakie ze sobą niesie. Często dostaję zapytania o kursy i szkolenia przygotowujące do prowadzenia tych zajęć. Na polskim rynku istnieje ich już cały wachlarz. Jako że nie we wszystkich miałam okazję uczestniczyć, napiszę tylko o tych, w których brałam udział. Wspomnę także o pokrewnych kursach i szkoleniach, które wzbogacają zajęcia jogi dla dzieci i wspierają realizację ich poszczególnych elementów.

👉 Jeżeli jesteś zainteresowana/y prowadzeniem zajęć jogi, ale nie wiesz jeszcze, czy to coś na pewno dla Ciebie, zapisz się na bezpłatny mini-kurs video “Wprowadź jogę do szkoły” i przekonaj się, czy praktyka jogi i uważności z dziećmi jest czymś bliskim Twojemu sercu!

Joga dla dzieci – kursy:

Moja przygoda z jogą dla dzieci zaczęła się jeszcze przed ukończeniem pierwszego kursu instruktorskiego, kiedy to po konsultacji z moim nauczycielem jogi, zaczęłam wprowadzać elementy jogi w przedszkolu, w którym pracowałam. Później poczułam, że chcę rozwijać się w tym obszarze i przyszła kolej na ukończenie kursów.

Podstawy prowadzenia zajęć jogi dla dzieci i młodzieży – Emilia Burkiewicz

To mój pierwszy kurs związany z jogą dla dzieci, który ukończyłam. Podczas spotkań online wprowadzona zostałam w strukturę zajęć jogi dla dzieci oraz w poszczególne aktywności budujące praktykę. Kurs bogaty był w liczne inspiracje i wskazówki dotyczące praktyki z dziećmi. Po jego ukończeniu poczułam się gotowa do tego, aby zacząć prowadzić pełne zajęcia jogi dla dzieci w przedszkolu.

Jakbym miała decydować się na ten kurs jeszcze raz, skłaniałabym się do udziału w kursie stacjonarnym zamiast online. Podejrzewam, że możliwość przećwiczenia poszczególnych aktywności umocniłaby moją pewność dotyczącą tego, że poznałam je w odpowiednim stopniu i bezpiecznie mogę dzielić się nimi z dziećmi.

Kurs Joga dla nastolatków i młodzieży, joga rodzinna – Emilia Burkiewicz

To drugi stopień kursu instruktorskiego Emilii Burkiewicz, w którym wzięłam udział stacjonarnie. Podczas szkoleniowego weekendu zgłębiłam specyfikę pracy ze starszymi dziećmi i młodzieżą oraz zasady jogi rodzinnej. Zostałam zapoznana z podstawowymi korektami w jodze i podszkoliłam się w oryginalnych nazwach asan w sanskrycie. Kurs dał przestrzeń na wymianę doświadczeń z innymi uczestnikami i wspólną praktykę jogi.

Szkolenie Joga integralna, moduł I “Ruch, oddech, mindfulness i compassion dla dzieci” – Małgorzata Kozłowska (ASTO)

Szkolenie to wprowadza do tematyki jogi dla dzieci i pozwala na odkrycie elementów tych zajęć. Odbywa się w formie hybrydowej (spotkania online i praca z materiałami na platformie). Cudownym doświadczeniem była wspólna praktyka asan i uważności. Na szkoleniu poruszane zostały także zagadnienia związane z prowadzeniem jogi z dziećmi niepełnosprawnymi i ze specjalnymi potrzebami. Niezwykłą wartością było prowadzenie dziennika własnych obserwacji. Pozwoliło to przyjrzeć się swojej pracy i rozpoznać obszary wymagające doskonalenia.

Prowadząca szkolenie Małgosia wspaniale modeluje terapeutyczne podejście do dzieci i młodzieży, pełne szacunku i akceptacji.

Joga integralna, moduł II “Praca z dziećmi ze spektrum autyzmu” – Małgorzata Kozłowska (ASTO)

Szkolenie to przygotowuje do prowadzenia zajęć jogi dla dzieci w spektrum. Zajęcia wprowadzają w zagadnienie spektrum, pomagając je poznać i lepiej zrozumieć. Na szkoleniu poznałam różne metody pracy z dziećmi ze spektrum: od zadbania o ich poczucie komfortu i bezpieczeństwa, po konkretne ćwiczenia i aktywności, które sprawdzają się na zajęciach.

Szkolenie to pozwoliło mi lepiej zrozumieć dzieci w spektrum i dodało pewności siebie podczas zajęć z nimi w Centrum Diagnostyczno – Terapeutycznym In Corpore, z którym współpracuję.

Jako że zgłębianie wybranych tematów sprawia, że nieustannie pojawiają mi się kolejne pytania, nie poprzestałam na kursach instruktorskich jogi dla dzieci. Zdecydowałam się także zgłębiać poszczególne elementy jogi dla dzieci. O szkoleniach pokrewnych przeczytasz poniżej.

Szkolenia pokrewne

Joga to nie tylko wykonywanie asan, ale także praktyka uważności, oddech i relaksacja. Sprawdź, jakie szkolenia pomagają rozwinąć się w tych obszarach.

Mindfulness, czyli trening uważności dla ucznia i nauczyciela – Edu-mach Specjalistyczne centrum edukacji

Szkolenie na platfrormie e-learningowej, które wprowadza w tematykę mindfulness i stanowi świetny początek przygody z uważnością. Nie tylko omówione zostały zagadnienia związane z mindfulness (jej elementy, korzyści i zasady praktyki), ale także zaproponowane konkretne ćwiczenia do wykonywania z dziećmi. Pojawiły się także zagadnienia związane z praktyką własną nauczycieli, jako podstawą wprowadzania uważności do szkół i przedszkoli.

Jak rozwijać uważność i samoregulację u dzieci w szkole i przedszkolu – Uważność w edukacji

Szkolenie to poruszało ważne zagadnienie stresu i trudności emocjonalnych doświadczanych przez dzieci. Podczas spotkania online omówione zostały dziecięce potrzeby, zaproponowane liczne aktywności wspierające dziecięcą samoregulację i uważność. Wzbogacającym doświadczeniem była wspólna praktyka uważności w oparciu o ćwiczenia przeznaczone do pracy z dziećmi. Poszczególne aktywności otrzymaliśmy spisane w pliku pdf wraz z gotowymi scenariuszami zajęć.

Trener metod relaksacyjnych dla dzieci – Joanna Węglarz, Studio Psychologiczne

Na kursie hybrydowym zostało dokładnie omówione zagadnienie stresu i jego wpływu na organizm, a także warunki niezbędne do osiągnięcia stanu relaksacji. Prowadząca przybliżyła wybrane metody relaksacyjne w pracy z dziećmi, jednocześnie proponując konkretne aktywności i ćwiczenia, pozostawiając nas ze zbiorem gotowych “narzędzi”. Jednym z elementów szkolenia było także poznanie autorskiej “5-stopniowej metody relaksacji dla dzieci” stworzonej przez panią Joannę.

Trener oddechu dla dzieci (i dorosłych) – LogoArtis Natalia Dul

Szkolenie obejmuje zagadnienia prawidłowego oddechu oraz wprowadzania medytacji (uważności) do pracy z dziećmi. Kurs realizowany jest w formie hybrydowej. Spotkania online wprowadzają w fizjologię i diagnozę oddechu. Podczas spotkania na żywo poznaliśmy opowieści i ćwiczenia wchodzącymi w skład programu “Uważne ogrody oddechu”. Poszczególne aktywności rozwijają dziecięcą uważność, prawidłowy oddech i skłaniają do zatrzymania umysłu w medytacji. W ramach szkolenia otrzymaliśmy dostęp do szeregu materiałów edukacyjnych oraz oryginalnych, ilustrowanych kart z ćwiczeniami z programu.

Do powyższych szkoleń i kursów regularnie dokładam także webinary, które poszerzają moją wiedzę na temat różnych metod pracy z dziećmi oraz lepszego rozpoznawania ich potrzeb.

Nie jestem w stanie jednoznacznie wskazać, które z omówionych tu szkoleń i kursów dało mi najwięcej. Każde z nich wniosło coś do mojej praktyki własnej oraz pracy z dziećmi.

Zamierzasz wziąć udział w którymś z nich? Któreś szczególnie Cię zaciekawiło i chciałabyś dowiedzieć się więcej?

A może ukończyłaś (-eś) inne kursy, o których chciałabyś opowiedzieć coś w komentarzu?

Śmiało! Czekam na Twoje pytania i doświadczenia!

👉 A jeżeli przyciąga Cię joga dla dzieci, ale nie możesz pozwolić sobie jeszcze na żadne płatne szkolenie i kursy instruktorskie, nie martw się! Nic straconego! Zapisz się na bezpłatny mini-kurs video “Wprowadź jogę do szkoły“.

joga dla dzieci w szkole

Zapisz się już teraz!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Twój koszyk
0