uważne Święta
Mindfulness,  Rozwój emocjonalny

Uważne przygotowania do Świąt

Święta to czas miłości, bliskości i bycia z najbliższymi… Świąteczną atmosferę może jednak skutecznie zepsuć zmęczenie i przebodźcowanie związane z “perfekcyjnymi” przygotowaniami. Galerie handlowe, sklepy i media skutecznie nakręcają świąteczną gorączkę… Dążymy później do najpiękniejszych ozdób i dekoracji, idealnie wysprzątanego domu oraz fantazyjnych potraw na stole… Znam ludzi, którzy automatycznie podążają tym rytmem od lat. Wiem też, że zwykle kończy się to ich totalnym zmęczeniem i wypaleniem. A gdyby tak postawić na uważne przygotowania do Świąt?

To od Ciebie zależy, jak będą one przebiegały! Czy będzie to czas skoncentrowany na zadaniach i realizacji (często nierealnych) oczekiwań? Czy czas ukierunkowany na Twoje prawdziwe potrzeby oraz potrzeby Twoich najbliższych?

Uważne przygotowania do Świąt

Określ swoje wartości

Zastanów się nad tym, co jest dla Ciebie naprawdę ważne. Jakie wartości chcesz urzeczywistniać w swoim życiu? Czy przekonania, z którymi idziesz przez życie, są Twoje (mają źródło w Twoim sercu)? Czy może są powieleniem działań i zachowań przekazanych Ci przez inne osoby (rodziców, rodzinę).

Zatrzymaj się na moment w ciszy i wsłuchaj w siebie… Czy nieskazitelny porządek to coś, co jest dla CIEBIE niezwykle ważne, czy jest to oczekiwanie, które wpoili Ci inni, mówiąc, że tylko “bałaganiarze” nie dbają o porządek? Czy może bardziej zależy Ci na tym, aby być wypoczętą i pełną sił? Albo spędzić uważnie ten czas z bliskimi, ofiarując im swoją uwagę i otwartość do działania?

Działaj zgodnie z sobą… Przeanalizuj, co jest ważniejsze i co przyniesie lepsze korzyści Tobie i Twojej rodzinie. A później podążaj za głosem serca.

Tutaj <- przeczytasz więcej o wartościach oraz pobierzesz ich listę.

Pozbądź się oczekiwań

Wyobrażenia o przygotowaniu i przebiegu Świąt mogą popsuć nawet najlepsze Święta! Postaraj się nie kierować oczekiwaniami ze strony innych osób, ale także nie generować własnych oczekiwań. Oczekiwania rodzą niepotrzebną presję i stres, które odbierają radość z doświadczania chwili obecnej. Nie snuj wyobrażeń i nienaruszalnych planów. Pozwól sobie działać krok po kroku, akceptując swoje możliwości i ciesząc się tym, co już udało się osiągnąć.

Zredukuj punkty na liście zadań

Wiem, że może być trudno wyrwać się z przekonań o tym, że dom musi być dokładnie wysprzątany, idealne prezenty kupione i 12 (lub więcej) potraw przygotowanych. Uwierz mi jednak, że jeżeli któreś z miliona zadań na liście nie zostanie wykonane, Święta i tak nadejdą, a tym, co zapamiętają inni, będzie atmosfera panująca w ich trakcie.

Jak napisała Agnieszka w komentarzu do jednego z moich postów na temat przygotowań do Świąt:

Sztuka celebrowania mieści się w małych momentach, w mgnieniach, zapachach i obrazach – kto pamięta, jak strasznie zepsuły mu święta odciski palców na lustrze ? 😉

Agnieszka Karcz – Smilgin

Dlatego też – ODPUŚĆ! Podążaj za potrzebami swoimi i dzieci. Jeżeli czujesz, że lepsze będzie dla Was wspólne obejrzenie świątecznego filmu przy kubku kakao, niż wyszorowanie łazienki z góry na dół, pójdź za tym. Dzieci i tak raczej nie zwracają uwagi na poziom czystości w domu. Na pewno jednak docenią obecność rodzica i wspólnie spędzony czas.

Oddychaj

Zdaję sobie sprawę, że może być trudno odrzucić oczekiwania, odpuścić pewne zadania i zrezygnować z tego “świątecznego szaleństwa”, które może wydawać się nam naturalne.

Kiedy czujesz, że zaczynasz ulegać przekonaniom, które Cię nie wspierają, że odczuwasz nadmierny stres i czujesz się przebodźcowana, po prostu się zatrzymaj. Usiądź, zamknij oczy i przenieś swoją uwagę na oddech. Wykonuj spokojne i głębokie wdechy i wydechy nosem… Po chwili zauważysz, że spokój wraca, a Tobie łatwiej wsłuchać się w to, czego prawdziwie pragniesz i potrzebujesz w tej chwili.

Postaw na spontaniczność

Nie planuj wszystkiego! Często najlepsze efekty osiągamy, gdy spontanicznie skierujemy się ku jakiemuś działaniu. Pozwól dzieciom wziąć udział w przygotowaniach i dołożyć swoje trzy grosze. Ich pomysły na dekoracje, aktywności i wspólny czas nie mają końca. Skontaktuj się też ze swoim wewnętrznym dzieckiem i poczuj, co jemu sprawiłoby radość? Może ma ochotę potańczyć do świątecznych piosenek, przytulać się do bliskich pod ciepłym kocem, zrobić aniołka na śniegu lub wypić gorącą czekoladę z piankami, posypką i bitą śmietaną? Podążajcie za tymi “małymi zachciankami” – to one tworzą te momenty, które najbardziej zapamiętujemy. Te chwile też najbardziej zapadają w dziecięcą pamięć i tworzą piękne wspomnienia, do których dzieci później wracają!

Twórz z dziećmi

Wiem, że w erze internetu, Pinteresta i Instagrama, mogą marzyć się nam idealnie i tematycznie udekorowane domy. Osobiście jednak bardziej przekonują mnie własnoręcznie wykonane ozdoby niż te najpiękniejsze ze sklepowych katalogów. I wiem, że mogą pojawić się tutaj uwagi typu: “nie mam talentu”, “nie mam zdolności manualnych”, itp. Zachęcam Cię jednak to ściszenia tych głosów w głowie i spróbowania. Jestem pewna, że wspólne wykonywanie dekoracji będzie dla dzieci niezapomnianym doświadczeniem.

Zaopatrz się zatem w kolorowy papier, mazaki, druciki kreatywne, koraliki, brokat itp… W internecie znajdziesz mnóstwo inspiracji do wykonania świątecznych dekoracji. Jeżeli obawiasz się bałaganu, przed rozpoczęciem “aktu twórczego” dogadaj się z dziećmi, że na koniec wspólnie posprzątacie.

Gwarantuję Ci, że będziecie zadowoleni, a poczucie dumy na twarzach dzieci na widok własnoręcznie wykonanych ozdób, wynagrodzi wszystkie niewygody.

Zaproś dzieci także do kuchni! Uzyskasz pomoc, a dzieci poczują się ważne i szczęśliwe, że mogą brać udział w tak odpowiedzialnych zadaniach, jak przyrządzanie potraw. Dla mnie osobiście wspólne gotowanie z Mamą to jedno z bardziej ulubionych wspomnień z dzieciństwa.

Bądź blisko

Jeżeli Święta to czas z bliskimi, przygotowania do nich też mogą na tym polegać. Zadbaj o uważność całej rodziny… Rozmawiajcie o wartościach, marzeniach i przeżyciach… Dużo się przytulajcie i bądźcie dla siebie dobrzy! Spędzajcie czas razem z dziećmi, wykonując świąteczne aktywności już od początku grudnia. Dzieci kochają Święta! Niech cieszą się nimi jak najdłużej!

Nie masz pomysłów na świąteczne aktywności, które zbliżą Cię do bliskich? Mam dla Ciebie coś, co rozwiąże ten problem!

Kalendarz Adwentowy z jogą i uważnością to zbiór 24 aktywności związanych ze Świętami bazujących na praktyce jogi i uważności z dziećmi. Znajdziesz w nim pomysły na praktykę asan z dziećmi, ćwiczenia oddechowe, relaksacje, ćwiczenia związane z obserwacją ciała i doznań płynących ze zmysłów, praktykę wdzięczności i życzliwości, działania kreatywno-twórcze.

Dlaczego warto wprowadzić tego typu aktywności do dziecięcego życia -> przeczytasz tutaj!

Kalendarz ten pomoże Wam zatrzymać się w tym świątecznym biegu i cieszyć tym, co w Świętach jest najlepsze: uważnością na siebie nawzajem, chwilami wytchnienia, bliskością i byciem RAZEM.

Zarówno Ty, Twoje dzieci, jak i inne bliskie Ci osoby jesteście warci tego, aby w spokoju i uważności oczekiwać nadejścia Świąt, ciesząc się świąteczną atmosferą już na początku grudnia!

Co wybierasz? Świąteczną gorączkę? Czy prawdziwie świąteczną atmosferę?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Twój koszyk
0