mapa marzeń dla dzieci
Mindfulness,  Rozwój emocjonalny

Mapa marzeń dla dzieci

Początek nowego roku to dobry moment, aby wsłuchać się w siebie i zastanowić się dokąd zmierzamy. To także świetna okazja, aby siąść razem z dziećmi i podzielić się swoimi marzeniami i pragnieniami. Nie od dziś wiadomo, że dzieci lubią wycinanki i wyklejanki. Mapa marzeń dla dzieci będzie nie tylko świetną okazją do zastanowienia się nad swoimi marzeniami, ale także do stworzenia wartościowego i rozwijającego projektu artystycznego. Tworzenie mapy jest źródłem wielu pozytywnych doświadczeń, wspiera poczucie własnej wartości i daje dobre spojrzenie w przyszłość.

“Wszystkie nasze marzenia mogą się spełnić, jeśli mamy odwagę do nich dążyć”

WALT DISNEY

Mapa marzeń, czyli co?

Mapa marzeń to tablica korkowa lub plakat z kolażem przedstawiającym zdjęcia, afirmacje (pozytywne sentencje) i rysunki przedstawiające cele i marzenia osoby. Poszczególne reprezentacje graficzne i słowne określają:

  • kim chcemy być,
  • co chcemy robić,
  • co chcemy mieć,
  • jak chcemy się czuć,
  • czego chcemy doświadczyć.

Mapa marzeń dla dorosłych to projekt złożony z 9 części, charakteryzujących różne obszary życia: obfitość, reputacja, związki, rodzina, zdrowie, dzieci, wiedza, droga życiowa, podróże. Odpowiednie miejsca na tablicy odzwierciedlają poszczególne obszary. Więcej o tworzeniu map marzeń przez dorosłych przeczytasz u Kariny Sęp na jej stronie <-

Tworząc mapę z dziećmi, ograniczamy się do tematów, które odpowiadają dzieciom. Możemy odwołać się do pytań, które przytoczyłam powyżej. Możemy także wzbogacić je o dodatkowe pytania, które pozwolą dokładniej przywołać obraz wymarzonej przyszłości.

Dlaczego warto tworzyć mapę marzeń?

Mapa marzeń pozwala zobaczyć kierunek, w którym zmierzamy. Uświadamia nam nasze wartości, marzenia i cele. Uwidocznienie ich wszystkich na tablicy sprawia, że nie odkładamy ich na później, tylko budujemy w sobie motywację, aby do nich dążyć. Jednocześnie angażujemy podświadomość, aby popychała nas w ich kierunku.

Skupienie się na marzeniach wspiera także poczucie własnej wartości i poczucie sprawstwa. Ponadto wgląd w swoje plany i cele dodaje sił w trudnych momentach. Kreowanie mapy marzeń pomaga więc lepiej poznać siebie samego i nawiązać ze sobą pozytywną relację. A umówmy się, jest to zarówno potrzebne nam – dorosłym, jak i dzieciom.

Jak stworzyć mapę marzeń z dziećmi?

Do procesu tworzenia mapy warto odpowiednio się przygotować. Zachęcam, aby tworzyć go wspólnie całą rodziną lub grupą (jeśli decydujesz się spróbować podczas zajęć w placówkach edukacyjnych). Warto wykonywać ten projekt w spokojnym miejscu, gdzie nikt nie będzie Wam przeszkadzał. Na pewno przydadzą się przybory do tworzenia i odpowiednia atmosfera. Aby dotrzeć do swoich marzeń, potrzebujemy także wsłuchać się w siebie. Poniżej przedstawiam cały proces w kilku krokach. To jak? Działamy?

Tworzenie mapy w 6 krokach:

  1. PRZYGOTUJ WSZYSTKO, CO POTRZEBNE
    Im bardziej kolorowa i różnorodna mapa marzeń, tym bardziej atrakcyjna. Przygotuj więc flamastry, kredki, kolorowe gazety, klej, nożyczki, dużą kartkę z brystolu lub tablicę korkową. Możesz zgromadzić także Wasze ulubione “złote myśli” (powiedzonka, aforyzmy, afirmacje).

  2. ZWIZUALIZUJCIE SWOJE MARZENIA
    Proces tworzenia mapy marzeń rozpocznijcie od krótkiej medytacji, wizualizacji. Możesz włączyć jakąś przyjemną muzykę relaksacyjną. Przyjmijcie wygodną pozycję i przymknijcie oczy. Zróbcie kilka spokojnych oddechów i wyobraźcie sobie, że wędrujecie myślami do swoich serc. To w nich odkryjecie swoje marzenia.
    👉︎ Jeżeli chcesz skorzystać z gotowej propozycji, zajrzyj do ostatniego nagrania LIVE na Facebooku i Instagramie, gdzie na koniec zajęć jogi dla dzieci online poprowadziłam relaksację z taką wizualizacją.
    Zaproś dziecko do wyobrażenia sobie przyszłości (nadchodzących dni, miesięcy, roku).
    Poproś, aby wyobraziło sobie, jak wygląda… Przywołajcie obraz osób, które są wokoło was: rodziny, przyjaciół… Jak się czujecie? Jakie emocje Wam towarzyszą? Wyobraźcie sobie, jak wygląda dom/ mieszkanie, w którym mieszkacie… Zwróćcie uwagę na rzeczy, które posiadacie, miejsca, które odwiedzacie, doświadczenia, które przeżywacie… Co zajmuje Wam czas? Z czego jesteście najbardziej dumni?
    Prowadź dziecko przez różne obszary przyszłości. Sam/a też zaglądaj do swoich marzeń.
    Zapamiętajcie wszystko to, co dla Was ważne i wartościowe.
  3. WYMIEŃCIE SIĘ SWOIMI WYOBRAŻENIAMI
    Etap ten pomaga uporządkować sobie w głowie wszystko to, co pojawiło się w wizualizacji. Stanowi także element zbliżający do siebie członków rodziny i uczestników zajęć. Porozmawiajcie o obrazach, które przyszły do Was w poprzednim kroku. Pomoże to dzieciom uporządkować marzenia i przygotować się do ich przedstawienia na mapie.

  4. WIELKIE POSZUKIWANIA
    Wiecie już, o czym marzycie i jak chcecie, aby wyglądała przyszłość. Pora teraz odnaleźć jej odpowiednie graficzne reprezentacje w czasopismach i gazetach oraz wspierające słowa i zdania.
    Zachęć dziecko do przeglądania materiałów, a w razie potrzeby przypominaj o marzeniach, które nie otrzymały jeszcze swojego obrazu.

  5. STWÓRZCIE MAPĘ MARZEŃ
    Gdy zebraliście już wszystkie potrzebne ilustracje, hasła i grafiki, nadeszła pora na ich prezentację na tablicy lub kartce. Na środku kartki możecie umieścić hasło “Mapa moich marzeń”. Następnie rozplanujcie ułożenie wszystkich elementów według własnego upodobania. Na sam koniec przyklejcie lub przypnijcie je w wybranych miejscach.

  6. UMIEŚĆCIE MAPY MARZEŃ W WIDOCZNYM MIEJSCU
    Znajdźcie wyjątkowe miejsce dla swoich map marzeń. Niech znajdują się one w dostępnym miejscu, tak, aby codziennie na nie zerkać
    Wracajcie do swoich map w dyskusjach. Zachęcaj dzieci do planowania pewnych kroków prowadzących do realizacji poszczególnych marzeń.

Gwarantuję, że tworzenie mapy marzeń będzie źródłem wielu pozytywnych doświadczeń. Koncentracja na marzeniach i planowanie kroków prowadzących do ich osiągnięcia wzmacnia poczucie własnej wartości i wiarę we własne możliwości.

📍 A jeżeli Tobie też zależy na tym, aby każdego dnia wspierać poczucie własnej wartości dzieci, koniecznie dołącz do webinaru: “Joga jako zajęcia wspierające poczucie własnej wartości dzieci i młodzieży“. Spotkanie odbędzie się we wtorek 17 stycznia o 19.00 ⤵️

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Twój koszyk
0