joga dla dzieci dla początkujących
Joga dla dzieci

Zajęcia jogi dla dzieci w 5 krokach

Joga jest praktyką, która może przynieść wiele korzyści dzieciom, takim jak poprawa elastyczności, równowagi, koncentracji i zdolności do radzenia sobie ze stresem. Równocześnie zajęcia jogi dla dzieci mogą być źródłem dobrej zabawy oraz wielu pozytywnych doświadczeń.

Jednakże, aby zapewnić dzieciom korzystne doświadczenia z jogi, potrzeba odpowiednio przygotować zajęcia i dostosować je do ich wieku i poziomu umiejętności. Tyczy się to zarówno samej praktyki pozycji jogi, jak i ćwiczeń oddechowych, praktyki uważności i relaksacji. Więcej o elementach zajęć jogi dla dzieci możesz przeczytać tutaj ->

W tym artykule przedstawiam 5 wskazówek dotyczących przygotowania zajęć jogi dla dzieci. Podążając za nimi, stworzysz zajęcia, które będą dobrze służyły uczestnikom.

Przygotuj zajęcia jogi dla dzieci w 5 krokach

Poniższe wskazówki pozwolą przygotować Ci wartościowe i ciekawe zajęcia jogi dla dzieci:

1. Dopasuj praktykę do wieku i umiejętności dzieci

Bardzo ważną rzeczą, którą należy wziąć pod uwagę podczas prowadzenia zajęć jogi dla dzieci, jest ich wiek i umiejętności. Młodsze dzieci mogą mieć trudności z odwzorowaniem bardziej skomplikowanych asan. Trudność może sprawiać im także utrzymaniem pozycji przez dłuższy czas. Dzieci przedszkolne będą potrzebowały znacznie więcej ćwiczeń opartych na zabawie. Świetnie sprawdzą się także różnorodne rekwizyty. Z kolei starsze dzieci mogą potrzebować wyzwań, w których będą mogły przetestować swoje możliwości. Sprawdzą się tutaj bardziej wymagające i złożone praktyki. Dopasuj swoje ćwiczenia do wieku i umiejętności dzieci, aby zapewnić im odpowiednie wyzwanie i jednocześnie zapewnić bezpieczeństwo.

2. Użyj języka, który jest zrozumiały dla dzieci

Podczas prowadzenia zajęć jogi dla dzieci należy pamiętać, że ich słownictwo może być inne niż u dorosłych. Użyj języka, który jest zrozumiały dla dzieci, aby pomóc im lepiej zrozumieć ćwiczenia i zachęcić do udziału. Gdy obserwujesz, że jakieś instrukcje są niejasne, postaraj się przedstawić je prościej. Możesz rozbić je na mniejsze elementy i przeprowadzać uczestników przez etapy ćwiczenia krok po kroku. Jest to szczególnie ważne w przypadku pracy z dziećmi z trudnościami rozwojowymi czy niepełnosprawnością intelektualną.

Warto uwzględnić w planie zajęć czas na przerwy i udzielanie odpowiedzi na pojawiające się pytania.

zajęcia jogi dla dzieci

3. Uwzględnij ruch i zabawę

Dzieci często mają wiele energii, więc dobrze jest uwzględnić ruch i aktywność w swoich zajęciach jogi. Wprowadź ćwiczenia, które wymagają ruchu, takie jak tańce lub krótkie biegi wokół pokoju. Świetnie sprawdzają się także bardziej dynamiczne sekwencje asan lub różnego rodzaju gry z pozycjami jogi. Dynamiczne aktywności pozwolą dzieciom uwolnić nadmiar energii. Zaspokojenie potrzeby ruchu jest warunkiem skupienia podczas wykonywania pozostałych ćwiczeń.

Zajęcia jogi mają być dla dzieci dobrą zabawą. Nie ograniczaj się więc do ćwiczeń, które wymagają powagi, spokoju i realizują założone przed zajęciami cele. Wprowadź do zajęć trochę spontaniczności, kreatywności, uśmiechu, czy nawet wygłupów. Pamiętaj, że to są zajęcia dla dzieci i warto, aby były zgodne z ich naturą. Zadbaj o to, aby uczestnicy się dobrze bawili i byli zadowoleni z wykonywanych zadań. Ty też możesz pozwolić sobie na mniej poważne zachowanie niż zwykle ;).

4. Wykorzystaj kreatywne ćwiczenia

Dzieci uwielbiają ćwiczenia, które angażują ich wyobraźnię i kreatywność. Nauczyciele jogi mogą wykorzystać różnego rodzaju opowieści jogowe i gry z asanami, aby pomóc dzieciom w nauce pozycji jogi i zachęcić je do zabawy.

Świetnie sprawdza się także zorientowanie zajęć wokół wybranego tematu. Warto, aby poszczególne aktywności (praktyka asan, oddech, uważność i relaksacja) nawiązywały do niego i łączyły się ze sobą. Pomaga to utrzymać dziecięcą uwagę i motywację do działania.

👉️ Jeżeli dopiero zaczynasz swoją przygodę z jogą bądź potrzebujesz dodatkowych inspiracji do tematycznej praktyki z dziećmi, zapraszam Cię do zapoznania się z e-bookiem “Joga dla dzieci krok po kroku. Część III Wiosna”, który do 4 kwietnia znajduje się w promocyjnej cenie!

joga dla dzieci wiosna
Kliknij obrazek, aby dowiedzieć się więcej ⤴️

Znajdziesz w nim gotowe scenariusze tematycznych zajęć jogi dla dzieci z okazji świąt nietypowych (Dnia Pingwina, Dnia Pszczół, Dnia Przyjaciela), zestawy ilustrowanych kart z pozycjami jogi, materiały dodatkowe oraz wiele cennych wskazówek. Z e-bookiem bez problemu przygotujesz zajęcia jogi, nawet jeśli nie miałaś z nimi wcześniej styczności.

5. Stwórz przyjazną atmosferę

Atmosfera na zajęciach jogi powinna być przyjazna i zachęcająca dla dzieci. Ważne jest, aby stworzyć taki klimat, w którym dzieci czują się swobodnie i nie boją się zadawać pytań. Uczestnicy powinni czuć się bezpiecznie, aby mogli wyrażać swoje emocje i mówić o swoich potrzebach.

Zachęcaj do wykonywania ćwiczeń, ale nie zmuszaj do nich. Pozwól im na działanie, gdy poczują się gotowi. Jednocześnie staraj się zwracać uwagę na ich starania i doceniaj nawet najmniejsze postępy.

Tym, co pomaga stworzyć dobrą atmosferę, jest też przyjazne otoczenie. Zadbaj o lubiane przez dzieci rekwizyty i materiały. Klepsydry, świece, bańki mydlane, piórka to akcesoria, które nie tylko wspierają praktykę jogi, ale także sprawiają dzieciom dużo radości, jednocześnie zachęcając je do otwartości i zaangażowania się.

Mam nadzieję, że powyższe wskazówki pomogą Ci przygotować ciekawe zajęcia jogi dla dzieci. Zadbaj o to, aby dobra zabawa była udziałem nie tylko dzieci, ale także Twoim. Wtedy możesz mieć pewność, że dzieci z chęcią wezmą z niej udział.

Jeżeli coś jest dla Ciebie niejasne, bądź potrzebujesz dodatkowej rady, możesz do mnie napisać na adres: kontakt@skarbyjogidladzieci.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Twój koszyk
0