joga w przedszkolu i szkole
Joga dla dzieci

Joga dla dzieci w przedszkolu i szkole

Joga dla dzieci staje się coraz popularniejsza w przedszkolu i szkole. Można by pomyśleć, że to teraz taka moda i za chwilę joga ustąpi miejsca innym rodzajom zajęć dla dzieci. Bardzo chciałabym wierzyć w to, że mimo nowości, joga pozostanie w przedszkolach i szkołach. Dlaczego?

Ponieważ joga niesie ze sobą wiele korzyści dla dziecięcego rozwoju. Nie tylko wspiera prawidłową postawę ciała i jego koordynację, ale także wzmacnia koncentrację, wspiera rozwój emocjonalny i pomaga radzić sobie ze stresem. Więcej o korzyściach płynących z praktyki jogi przez dzieci przeczytasz tutaj <-. Dzięki swoim właściwościom praktyka jogi staje się także świetnym wsparciem dla wielu specjalistycznych terapii. W tym archiwalnym artykule dowiesz się, jak joga wspiera fizjoterapię, terapię ręki, trening umiejętności społecznych, terpię SI i terpię logopedyczną.

Mając już świadomość pozytywnego wpływu jogi dla dzieci, zastanawiasz się pewnie, jak wprowadzić ją do placówki edukacyjnej…

Założę się, że w głowie pojawiają Ci się pytania… Jak wyglądają zajęcia jogi dla dzieci? W jakiej formie wprowadzić jogę do szkoły i przedszkola? Czy trzeba mieć kurs, aby ją prowadzić? Skąd brać pomysły? Jak znaleźć czas w planie dnia, aby przemycić elementy jogi i uważności?

Na część z tych pytań odpowiem w tym artykule, pozostałymi zajmę się na bezpłatnym webinarze “Elementy jogi i uważności w przedszkolu i szkole”, do którego możesz dołączyć ⤵️

joga dla dzieci w szkole

Joga dla dzieci w przedszkolu i szkole – jak to zorganizować?

Joga dla dzieci w przedszkolu i szkole może przybierać różne formy w zależności od Twoich możliwości. Osobiście zachęcam do tego, aby wprowadzić pełne i regularne zajęcia jogi. Nic jednak straconego, jeżeli nie masz na to warunków. Co możesz zrobić?

Elementy jogi i uważności

Tak naprawdę długość zajęć jogi nie jest tak ważna, jak ich regularność. Zgodnie z tą zasadą możesz codziennie proponować dzieciom jakieś ćwiczenie związane z praktyką asan, oddechem, relaksacją czy praktyką uważności. Ich powtarzalność sprawi, że z czasem dzieci zaczną same po nie sięgać, gdy odczują potrzebę. Warto wykorzystywać te aktywności także w momentach osłabienia koncentracji i rozproszenia uwagi. Są one znacznie bardziej skuteczne niż kilkakrotne przywoływanie dzieci do zachowania spokoju

Wprowadzenie elementów jogi i uważności do codziennego planu dnia to świetna opcja, aby zobaczyć, jak dzieci reagują na te aktywności i jak sam(-a) czujesz się w tej tematyce.

Więcej o ćwiczeniach uważności i pomysłach na wykonywanie asan w szkole i przedszkolu, opowiem na webinarze.

Zajęcia jogi w szkolnej świetlicy

Świetlica to dobre miejsce, aby prowadzić zajęcia jogi. Przemęczone po całym dniu zajęć i lekcji dziecięce umysły na pewno skorzystają z możliwości wyciszenia się i zregenerowania. Podczas pobytu w świetlicy można zaproponować dzieciom praktykę uważności, która pomoże zatrzymać się i zrelaksować oraz rozładowywać ewentualny nadmiar energii poprzez wykonywanie pozycji jogi. W zależności od możliwości i chęci wychowanków można wprowadzać pojedyncze ćwiczenia lub starać się organizować bardziej rozwinięte zajęcia jogi.

Joga dla dzieci jako zajęcia w planie

Mocno wierzę w to, że zajęcia jogi zagoszczą kiedyś w (przed)szkolnym sylabusie. Dopóki to się jednak jeszcze nie stało, zachęcam do tego, aby próbować prowadzić jogę podczas innych zajęć. Pozytywny wpływ jogi na rozwój postawy ciała, jego koordynacji i równowagi można wykorzystać na lekcjach wychowania fizycznego. Fakt wspierania rozwoju emocjonalnego i społecznego (nabywanie wiedzy o sobie, rozwój umiejętności radzenia sobie z emocjami i stresem, itp.) może stanowić postawę do prowadzenia jogi na godzinie wychowawczej.

Zajęcia jogi dla dzieci w przedszkolu mogą odbywać się na podstawie podobnych przesłanek.

Joga dla dzieci jako zajęcia dodatkowe

Pozostaje jeszcze możliwość wprowadzenia jogi jako (nieobowiązkowych) zajęć dodatkowych bądź wykorzystywać jej walory na zajęciach wspomagających rozwój. Jestem pewna, że zarówno dzieci, które świetnie bawią się na jodze, jak i rodzice, którzy dowiedzą się o pozytywnym wpływie jogi na dziecięcy rozwój, będą przekonani do udziału w zajęciach.

Jest wiele możliwości, do tego, by wykorzystywać moc jogi i uważności w przedszkolu i szkole. Tak naprawdę najwięcej zależy od osoby uczącej i opiekującej się dziećmi. Jeżeli czujesz, że joga jest tym, co przyda się Twoim wychowankom, nie wahaj się!

Dołącz do bezpłatnego webinaru i wesprzyj harmonijny rozwój dzieci! Jestem pewna, że nie pożałujesz!

joga dla dzieci w szkole

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Twój koszyk
0