joga dla dzieci gry i zabawy
Joga dla dzieci,  Materiały do jogi

Tradycyjne gry i zabawy w jodze dla dzieci

Ile razy kombinowałaś (-eś), żeby wymyślić nowe aktywności na zajęcia jogi dla dzieci i brakowało Ci pomysłów? Mnie się to zdarza od czasu do czasu. Dlatego dzisiaj chciałabym pokazać Ci, że nie musisz zawsze wspinać się na wyżyny kreatywności i wymyślać koła na nowo. Przygotowałam dla Ciebie tradycyjne gry i zabawy, które świetnie sprawdzą się w jodze dla dzieci. Co więcej, mam dla Ciebie prezent 🎁: Zestaw letnich materiałów do praktyki jogi z dziećmi. Znajdziesz w nim gotowe karty do poszczególnych gier i zabaw z pozycjami jogi. Aby otrzymać zestaw, wypełnij formularz dostępny po kliknięciu przycisku poniżej:

Poniższe propozycje gier i zabaw nie tylko świetnie urozmaicają wykonywanie i utrwalanie poszczególnych asan, ale także są źródłem świetnej zabawy, koncentracji i sprzyjają integracji uczestników.

Jeżeli dopiero zaczynasz przygodę z jogą dla dzieci, w poprzednich artykułach znajdziesz wskazówki, jak dobrze się do tego zabrać:

Gry i zabawy w jodze dla dzieci

Poniżej proponuję 5 znanych gier i zabaw, które z łatwością można wykorzystywać w jodze dla dzieci. Znajdują się tutaj: gra memory, domino, kalambury, gra w butelkę i gra w kości.

Gra memory

Do jogowej gry memory można wykorzystać dowolne ilustracje pozycji jogi w dwóch egzemplarzach. Mogą być to zdjęcia, obrazki pobrane z Internetu, karty z pozycjami wydrukowane 2 razy lub specjalnie przygotowane karteczki do gry memory. Te ostatnie znajdziesz w pliku, który udostępniam w tym artykule.

Zasady gry są takie same, jak każdej gry memory. Szukamy par. A gdy odnajdziemy parę, wykonujemy wspólnie pozycję jogi, która znajduje się na kartach.

Zabawa ta nie tylko zachęca do wykonywania pozycji jogi, ale także ćwiczy uważność i wzmacnia koncentrację i pamięć.

Domino

Jogową grę domino można stworzyć poprzez naklejenie obrazków z pozycjami jogi na tradycyjne tabliczki domino, przygotować z papieru (znajduje się w udostępnionym pliku) lub skorzystać z jogowego domino, dostępnego na rynku. Jeśli chodzi o to ostatnie, szczególnie polecam domino od Ewy z Warsztat Joga.

W grze dążymy do zbudowania ciągu tabliczek z ilustracjami. Do wyznaczonej tabliczki dokłada się drugą z takim samym obrazkiem. Po dopasowaniu obrazków, przedstawiających taką samą pozycję jogi, wspólnie ją wykonujemy.

Grę tę można wzbogacić także o ćwiczenia oddechowe czy praktykę uważności poprzez umieszczenie wybranych symbolów na tabliczkach.

Kalambury

Do gry jogowe kalambury wystarczą dowolne karty z pozycjami jogi. Zasady zabawy są chyba znane. Kalambury świetnie sprawdzą się przy utrwalaniu nazw praktykowanych asan,

Wykorzystując je na jodze, prezentujemy wybranemu dziecku kartę z pozycją i prosimy o jej wykonanie. Pozostali uczestnicy starają się odgadnąć nazwę asany, Gdy to zrobią, mogą wspólnie wykonać przedstawioną pozycję.

Gra w butelkę

O ile oryginalna wersja gry w butelkę może wydawać się nieodpowiednia dla dzieci, szczególnie tych młodszych, o tym jogowa adaptacja jest dla nich źródłem świetnej zabawy.

“Wirujące asany” (bo tak nazywam tę modyfikację) to plansza w kształcie koła (w udostępnianym pliku znajdziesz dwie takie plansze). W jego częściach znajdują się ilustracje pozycji jogi. Do koła można przypiąć pineską spinacz, który będzie pełnił rolę “wskazówki” wyznaczającej asanę do wykonania. Można także skorzystać z ołówka, który po zakręceniu na karcie wskaże pozycję.

Zabawa ta, podobnie jak kolejna, świetnie sprawdzi się do losowania pozycji do wykonania.

Gra w kości

Ta jogowa zabawa, mimo że wykorzystuje kostkę do gry, jest także solidną modyfikacją typowej gry w kości.

Możesz skorzystać z kostek, które znajdują się w pliku z Letnimi materiałami lub wykonać jogowe kostki samodzielnie. Dobrym pomysłem jest także skorzystanie z większych kostek dostępnych w sklepach i naklejenie na nie ilustracji z pozycjami jogi.

Podczas zabawy rzucamy kostką i wykonujemy asanę przedstawioną na wylosowanym boku kostki.

Przypominam, że poszczególne gry i zabawy możesz przetestować z zestawem letnich materiałów do jogi dla dzieci, który pobierzesz po wypełnieniu formularza dostępnego tutaj:

Znajdziesz w nim także podpowiedzi dotyczące tego, jak jeszcze można uatrakcyjnić praktykę asan z dziećmi.

A jakie gry i zabawy, które sprawdzają się w jodze dla dzieci, Ty możesz polecić?

💬 Czekam na Twoje propozycje! Koniecznie podziel się nimi w komentarzu!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Twój koszyk
0